Ukraina. Ostrzelano samochód doradcy prezydenta. Kierowca jest w ciężkim stanie

Pod Kijowem doszło w środę do ostrzelania samochodu, w którym podróżował doradca prezydenta Ukrainy Serhij Szefir. Z ustaleń śledczych wynika, że do auta oddano ponad 10 strzałów z broni automatycznej.

Narodowa Policja Ukrainy udostępniła komunikat w tej sprawie oraz zdjęcia zniszczonego samochodu. Jak napisali w oświadczeniu, atak miał miejsce w środę 22 września około godziny 10 czasu lokalnego. Samochód został ostrzelany w okolicach wsi Lisniki na Ukrainie.

Zobacz wideo Rosyjskie wojsko u granic Ukrainy. Ociepa: Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze

Nieznani sprawcy ostrzelali samochód doradcy Wołodymyra Zełenskiego

Jak podaje policja, w samochodzie podróżował Serhij Szefir - doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W kierunku auta oddano 10 strzałów. Według śledczych nieznani napastnicy użyli broni automatycznej.

Policja - zdjęcie ilustracyjnePodjechał do rowerzysty i obciął 21-latkowi dłoń. Maczetą lub tasakiem

W zdarzeniu ranny został kierowca auta. Mężczyzna ma trzy rany postrzałowe. Jego stan jest ciężki i obecnie przebywa w szpitalu. Doradcy prezydenta nic się nie stało - jest w szoku. 

Policjanci poszukują napastników i apelują do świadków o zgłaszanie się do najbliższych komend. Funkcjonariusze pracują pod nadzorem prokuratorki generalnej Iryny Wenediktowej.

W sprawie tej oświadczenie wydała także kancelaria prezydenta Ukrainy. Według rzecznika prezydenta atak można połączyć z kampanią Wołodymyra Zełenskiego, która skierowana jest przeciwko oligarchom. Polityk zaproponował rejestr, w którym ujęci byliby wszyscy oligarchowie. Miałoby to uniemożliwić im finansowanie partii politycznych czy czerpać korzyści z prywatyzacji. 

Za oligarchę uznawana ma być osoba, która spełnia trzy z czterech warunków: 

  • bierze udział w życiu politycznym,
  • ma znaczy wpływ na media,
  • jest właścicielem przedsiębiorstw o pozycji monopolistycznej,
  • potwierdzona wartość aktywów tej osoby przewyższa milion razy minimum socjalne.

Doradca prezydenta Ukrainy Serhij Szefir, nim objął tę funkcję, był scenarzystą oraz producentem filmowym. Szefir produkował serial "Sługa Narodu", w którym główną rolę zagrał Zełenski. Sam prezydent przebywa obecnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiUkraina. Wołodymyr Zełenski o wojnie z Rosją: Uważam, że może do tego dojść

Więcej o: