Zbigniew Rau spotka się z Siergiejem Ławrowem. "Wynik zrozumienia obydwu stron"

Przebywający w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w środę 22 września spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - dowiedział się korespondent Polskiego Radia Marek Walkuski. Informację o planowanym spotkaniu potwierdził rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Planowane spotkanie ministra Zbigniewa Raua z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem potwierdziły obie strony - polska i rosyjska. 

Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

Zgromadzenie ogólne ONZ. Będzie spotkanie Rau-Ławrow

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że spotkanie polityków ma związek z objęciem przez Polskę w przyszłym roku przewodnictwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla naszej dyplomacji i minister Rau spotyka się z szefami dyplomacji różnych państw, również tych, które odgrywają ważną rolę w Europie i i mają bardzo duże znaczenie jako stały członek Rady Bezpieczeństwa. OBWE takich spotkań wymaga i jest to z tym właśnie związane

- powiedział Jasina, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową. Rzecznik MSZ nie wykluczył, że podczas spotkania pojawia się także inne kwestie. Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, z czyjej inicjatywy doszło do spotkania, Jasina odpowiedział, że do spotkania doszło "w wyniku zrozumienia obydwu stron".

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wystąpi na 76 sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w sobotę 25 września. Według agencji TASS, która powołuje się na rosyjskie MSZ, przy okazji szczytu ONZ może odbyć nawet 25 spotkań bilateralnych z zagranicznymi dyplomatami. Poza ministrem Rauem, Ławrow ma rozmawiać między innymi z szefami dyplomacji Egiptu, Syrii, Słowacji i Francji. Możliwe jest także spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Minister Zbigniew Rau przebywa w Nowym Jorku od niedzieli. Wczoraj towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w pierwszym dniu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wcześniej brał udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej oraz odbył kilka spotkań bilateralnych, między innymi z szefową dyplomacji Australii Marise Payne.

Więcej o: