Lawa "pożarła" basen. Erupcja wulkanu Cumbre Vieja może potrwać do grudnia [WIDEO]

Sześć tysięcy osób przebywających na wyspie La Palma musiało opuścić swoje domy i hotele, by schronić się przed skutkami wybuchu Cumbre Vieja. Erupcja miała miejsce w niedzielę i od tamtej pory zniszczyła 183 budynki mieszkalne. Lawa przesuwa się w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Eksperci obawiają się, że gdy zacznie wpływać do wody, nastąpi emisja niebezpiecznych, drażniących gazów.

Na skutek niedzielnej erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma konieczne było ewakuowanie 6 tys. osób, a wśród nich około 500 turystów. Zgodnie z informacjami madryckiego dziennika "Publico" lawa strawiła dotąd obszar o powierzchni ponad 110 hektarów. To pierwszy wybuch tego wulkanu od 1971 roku.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Lawa "pożarła" przydomowy basen. Wkrótce dotrze do Atlantyku

Agencja Reutera udostępniła nagranie, na którym zarejestrowano, jak lawa pochłania domy w drodze na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Materiał pokazuje magmę, która wpada do przydomowego basenu i stopniowo trawi wszystko wokół.

 

Jair Bolsonaro jadł pizzę na chodniku przed jedną z nowojorskich restauracji Prezydent Brazylii jadł pizzę na chodniku. Nie mógł wejść do lokalu w NYC

Jak poinformował hiszpański dziennik "El Pais", lawa wkrótce dotrze do Oceanu Atlantyckiego. Sytuacja ta niepokoi lokalne władze, gdyż lawa o temperaturze 1000 stopni Celsjusza w kontakcie ze słoną wodą "może doprowadzić do eksplozji i emisji toksycznych gazów, takich jak dwutlenek siarki". Przestrzegł przed tym meteorolog José Miguel Viñas podczas wtorkowego spotkania Meteored - firmy zajmującej się przewidywaniem pogody. Wspomniane gazy mogą podrażnić skórę, oczy oraz układ oddechowy. Strumień lawy miał zetknąć się z wodami oceanu już w poniedziałek wieczorem, jednak poruszał się wolno.

Otrucia w Salisbury Brytyjczycy nie odpuszczają Rosjanom ws. otrucia Siergieja Skripala

Eksperci z Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) w Madrycie szacują, że erupcja wulkanu Cumbre Vieja, który ostatniej nocy doprowadził do kilku kolejnych wstrząsów sejsmicznych ma potrwać aż do grudnia.

Więcej o: