Wulkan wybuchł na kanaryjskiej La Palmie. Polka: Sytuacja jest tragiczna

- Sytuacja jest tragiczna. (...) Duża część wyspy jest odcięta od świata - mówi Polka mieszkająca na La Palmie. W niedzielę na wyspie doszło do erupcji wulkanu. Ewakuowano tysiące osób.
Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne Wybierz serwis

W niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie. Wulkan wybuchł po tygodniu wzmożonej aktywności sejsmicznej. Wyrzucił lawę, popiół i ogromny słup dymu.

Chmury (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Polska dostaje się pod wpływ "zgniłego wyżu". Kiedy się ociepli?

Polka z La Palmy: Sytuacja jest tragiczna

Karolina Bazydło, Polka od 20 lat mieszkająca na La Palmie, w rozmowie z TVN24 podkreśla, że sytuacja jest tragiczna. Jak zaznaczyła, jest to pierwsza erupcja wulkanu, która "nie wiadomo ile może trwać, może trwać miesiące i nikt nie jest w stanie tego stwierdzić". - Ten ostatni tydzień i wybuch był zaskoczeniem dla wszystkich. Nikt nie oczekiwał, że to będzie tak szybko, tak natychmiast, w tak tragicznym miejscu, gdzie jest bardzo, bardzo dużo domów - powiedziała.

Dotychczas, jak podaje Reuters, ewakuowano około sześć tysięcy osób. Jak poinformowała Karolina Bazydło, jako pierwszych ewakuowano ludzi starszych i zwierzęta. - Na ewakuację wszystkich, na przygotowanie wszystkich nie było tak naprawdę czasu. Lawa zalała już niestety dwie drogi - powiedziała, zaznaczając, że na wyspie jest niewiele dróg, dlatego zalanie dwóch to problem.

Cumbre Vieja to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie wulkanów Wysp Kanaryjskich. Pierwsze wzmianki o jego erupcji pochodzą z XV wieku. W ubiegłym wieku był dwukrotnie aktywny, w 1949 i 1971 roku. Podczas tej ostatniej erupcji zginęła jedna osoba - fotograf robiący zdjęcia lawy. Nie zanotowano wówczas żadnych poważniejszych zniszczeń. Na wyspie La Palma mieszka 80 tysięcy osób.

Do szpitali trafiają dzieci migrantów. Do szpitali trafiają dzieci migrantów. "Dwoje, troje dziennie, wychłodzenie"

Więcej o: