Europejski Trybunał Praw Człowieka: Rosja winna zabójstwa Aleksandra Litwinienki

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Rosja jest winna zabójstwa Aleksandra Litwinienki. Kreml zaprzecza, jakoby miał coś wspólnego z jego śmiercią.
Zobacz wideo Tak wydarzenia sprzed transferu do Berlina opisywali najbliżsi Nawalnego Wybierz serwis

"Rosja jest odpowiedzialna za zabójstwo Aleksandra Litwinienki w Wielkiej Brytanii" - czytamy w orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Śmierć Aleksandra Litwinienki

Były oficer wywiadu krajowego Federacji Rosyjskiej (FSB) Aleksander Litwinienko otrzymał w 2000 roku azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Litwinienko wysunął poważne oskarżenia pod adresem rosyjskich służb specjalnych oraz prezydenta Rosji. Twierdził, że FSB stoi za serią ataków bombowych na domy w Rosji i kilkoma innymi atakami terrorystycznymi.

Litwinienko został otruty herbatą w jednej z londyńskich restauracji w listopadzie 2006 roku. Ujawniono w niej ślady polonu-210, rzadkiego i silnie promieniotwórczego pierwiastka.

Długie brytyjskie śledztwo zakończone w 2016 roku wykazało, że prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie wyraził zgodę na operację rosyjskiego wywiadu, która miała na celu zamordowanie Litwinienki. Ustalono również, że mężczyzna został otruty przez Dmitrija Kowtuna i Andrieja Ługowoja, co przypomniał Europejski Trybunał Praw Człowieka w oświadczeniu.

Żona byłego oficera Maria Litwinienko żąda 3,5 mln euro odszkodowania od Rosji.

Więcej o: