Irlandia Północna. Matka i córka zmarły jedna po drugiej na COVID-19 po tym, jak odmówiły szczepień

Z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, w odstępie zaledwie 11 dni zmarły najpierw matka, a później 32-letnia córka. Kobiety wcześniej odmówiły przyjęcia szczepionki na COVID-19. - Ludzie, którzy nie przyjmują szczepionki przeciw COVID-19, nie myślą o innych ludziach, których zostawiają - mówi mąż i ojciec zmarłych.

Jak podaje "The Guardian", 55-letnia Heather zmarła 31 sierpnia w szpitalu w Ulsterze w Irlandii Północnej. Kilkanaście dni później, na tym samym oddziale i z tego samego powodu (zakażenia koronawirusem i ciężkiego przebiegu choroby) zmarła też jej 32-letnia córka Sammie-Jo.

Zobacz wideo Przewodniczący Porozumienia Rezydentów o ochronie zdrowia: Musimy coś zrobić. To jest ostatni moment

Wielka Brytania. Matka i córka zmarły z powodu COVID-19 w odstępie 11 dni

32-latka osierociła czwórkę dzieci. Sammie-Jo razem z matką pracowały przed śmiercią jako opiekunki - były więc w pierwszej grupie osób w Wielkiej Brytanii, którym zaoferowano priorytetowe szczepienie (czyli już w styczniu 2021 roku). Kobiety mieszkały też razem w jednym domu.

Przed śmiercią Heather umieszczała w mediach społecznościowych materiały, które zniechęcały do szczepień przeciwko COVID-19. 55-latka była zwolenniczką teorii spiskowych, które podważały istnienie pandemii. Udostępniała też materiały dla antyszczepionkowców, w którym doradzano jak zareagować, gdy rodzina lub pracodawca zmuszają do szczepień.

Małżeństwo youtuberów Dusty i Tristan Graham zapewniali, że nigdy nie zaszczepią się przeciw COVID-19USA. Para antyszczepionkowych youtuberów zmarła na COVID-19

"Razem pracowały, razem mieszkały i razem umarły". Kobiety nie chciały się szczepić

Mąż i ojciec zmarłych kobiet powiedział w BBC, że śmierć jego bliskich bardzo nim wstrząsnęła. - Straciłem córkę i swoją najlepszą przyjaciółkę. One były ze sobą bardzo, bardzo blisko. Razem pracowały, razem mieszkały i razem umarły. Ludzie, którzy nie przyjmują szczepionki przeciw COVID-19, nie myślą o innych ludziach, których zostawiają - powiedział w telewizji.

Mężczyzna dodał, że nigdy nie spodziewał się, że będzie musiał pochować córkę, której pogrzeb odbędzie się 20 września. Przyznał też, że nie rozumie, dlaczego kobiety nie poddały się szczepieniom. Ponadto zapewniał, że jego córka nie miała żadnych poważnych schorzeń przed śmiercią. - Była 32-letnią zdrową dziewczyną. Pod koniec doznała niewydolności serca, jej organizm po prostu nie mógł sobie poradzić z wirusem - dodał ojciec kobiety.

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna - najnowsze badania

Brytyjskie National Health Service rozpoczęło już kampanię promującą przyjmowanie dawek przypominających szczepionki przeciwko COVID-19. Pacjentom zaoferowana zostanie szczepionka Pfizera lub Moderny. W pierwszej kolejności doszczepić mogą się pracownicy medyczni, pracownicy opieki, osoby w wieku od 50. roku życia, a także osoby, które nie mają 50 lat, ale cierpią na choroby, które narażają je na ciężki przebieg COVID-19.

Więcej o: