Afganistan. Uczennice nie wrócą do szkół średnich. "Przyszłość maluje się w mrocznych barwach"

Talibowie ponownie otworzyli szkoły średnie, ale tylko dla chłopców - informuje BBC News. W oświadczeniu wydanym przez rządzących fundamentalistów nie wspomniano ani słowem o kobietach i dziewczętach. - Przyszłość maluje się w mrocznych barwach - komentuje to jedna z uczennic, która marzyła o karierze prawniczki. Do szkół mają wrócić również jedynie nauczyciele płci męskiej.

Choć talibowie zarzekali się, że po przejściu władzy uszanują prawa kobiet żyjących w Afganistanie, z Kabulu i innych afgańskich miast płyną doniesienia o ich prześladowaniach, które przybierają na sile.

Talibowie zapewniali, że kobiety będą mogły wrócić do pracy i szkół oraz pełnić wysokie funkcje w administracji państwowej. Skończyło się na obietnicach. Do nowego rządu nie powołano ani jednej kobiety. Po cichu zlikwidowano także Ministerstwo Kobiet. W piątek 17 września na budynku byłego już urzędu pojawiła się tablica z informacją, że w miejscu tym znajduje się obecnie Ministerstwo Modlitwy i Przewodnictwa oraz Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom.

Zobacz wideo Dziennikarze z Kabulu zatrzymani i pobici przez talibów. Relacjonowali protest w obronie praw kobiet

Afganistan. Nauka w szkołach średnich tylko dla chłopców 

"Wszyscy nauczyciele i uczniowie płci męskiej powinni uczęszczać do ich instytucji edukacyjnych" - przekazano w oświadczeniu rządzących fundamentalistów. Nie wspomniano w nim o powrocie nauczycielek i uczennic.

Talibowie zarzekają się co prawda, że wkrótce ruszy edukacja dla uczennic. Mało kto jednak wierzy w ich słowa. Szkoły średnie są w Afganistanie zwykle podzielone ze względu na płeć. Jak podkreśla BBC, może to ułatwić talibom zamknięcie placówek dla dziewcząt. - Tak bardzo boję się o swoją przyszłość - mówi w rozmowie z BBC cytowana przez Polsat News dziewczynka, która chce zostać prawniczką. Jej marzenia legły w gruzach. - Przyszłość maluje się w mrocznych barwach. Każdego dnia po przebudzeniu pytam siebie, czemu w ogóle żyję?  - zastanawia się. 

Afganistan pod rządami talibów. Nowe zasady na studiach 

Zmiany będą też w systemie edukacji wyższej. Talibowie ogłosili, że kobiety nie będą mogły studiować razem z mężczyznami. W praktyce oznacza to, że kobietom i tu zamknięto drogę do edukacji, bo lokalne uniwersytety nie mają wystarczających środków na zapewnienie osobnych, żeńskich klas. 

Więcej o: