Afganistan. Stany Zjednoczone przepraszają za śmierć cywilów. "To był tragiczny błąd"

Szef Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych USA generał Frank McKenzie potwierdził, że wskutek ataku dronem na cel w Kabulu zginęło dziesięcioro cywilów. Atak przeprowadzono 29 sierpnia. Był on skierowany przeciwko bojownikom, którzy szykowali zamach na lotnisko w stolicy Afganistanu.

- To był tragiczny błąd, za który szczerze przepraszam - powiedział generał Frank McKenzie na konferencji prasowej. Szef Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych USA generał przyznał, że podczas ataku dronem na cel w Kabulu, doszło do śmierci dziesięciorga cywilów. 

Zobacz wideo Komorowski: Chrońmy granice, a jednocześnie rozwiązujmy problem natury humanitarnej

Stany Zjednoczone proszą o wybaczenie. Wskutek ataku dronem zginęli cywile

W pojeździe trafionym przez drona, najprawdopodobniej nie znajdowali się (jak na początku przypuszczono) bojownicy Państwa Islamskiego. McKenzie potwierdził, że był to ogromny błąd i wyraził skruchę. Podkreślił, że ofiary ataku nie stanowiły żadnego zagrożenia dla amerykańskich sił stacjonujących na lotnisku w Kabulu - podaje IAR.

Afganistan. Kobieta przechodzi obok salonu piękności, którego okna zostały zniszczone (co zakryto srebrną i czerwoną folią). Talibowie zamknęli ministerstwo kobiet. Zamiast niego promowanie cnót

Ataki bombowe w Kabulu. Zginęli Afgańczycy i amerykańscy żołnierze

26 sierpnia przed lotniskiem w Kabulu doszło do dwóch samobójczych ataków bombowych. Zginęło w nich co najmniej 95 Afgańczyków i 13 amerykańskich żołnierzy. Po atakach Joe Biden zapowiedział odwet na terrorystach.

- Nie wybaczymy. Nie zapomnimy. Wytropimy Was i zapłacicie za to cenę - mówił 28 sierpnia amerykański prezydent. Według Białego Domu, Joe Biden osobiście wydał rozkaz przeprowadzenia ataku odwetowego.

Afganistan. Kobiety sprzeciwiają się talibom strojem i hasztagiem. Kolory i hafty kontra burki Afganki publikują zdjęcia w tradycyjnych strojach

Zgodnie z umową z talibami, Amerykanie do 31 sierpnia 2021 roku wycofali się z lotniska w stolicy Afganistanu. Wcześniej z kraju ewakuowano ponad 120 tysięcy cudzoziemców i współpracowników międzynarodowego kontyngentu wojskowego oraz dyplomatów. Od momentu przejęcia władzy przez talibów, to właśnie wokół lotniska w Kabulu gromadziło się najwięcej osób, którzy chcieli za wszelką cenę  wydostać się z kraju.

Więcej o: