Austria. Rodziny ofiar pozywają państwo za zbyt późne ostrzeżenie o pandemii COVID-19

W Wiedniu rozpoczął się w piątek pierwszy proces w związku z epidemią koronawirusa wśród turystów w narciarskim ośrodku Ischgl. W 2020 roku tysiące osób zaraziło się tam, a 32 zmarły. Krewni ofiar pozywają teraz Republikę Austrii twierdząc, że władze zbyt późno ostrzegły o COVID-19.

W pierwszym wytoczonym procesie żona i syn zmarłego 72-letniego Austriaka domagają się 100 tys. euro. Mężczyzna miał zarazić się koronawirusem w Ischgl w marcu 2020 roku. Powodowie są wspierani przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów z Wiednia.

Oskarżamy Republikę o niewydolność na wszystkich szczeblach administracji. Zaczyna się to od gminy Ischgl, dalej od administracji powiatu Landeck, prowincji Tyrol, ale także na szczeblu federalnym poprzez kanclerza federalnego, a także poprzez ministrów

- twierdzi prezes stowarzyszenia Peter Kolba.

Wdowa i syn zmarłego Austriaka twierdzą, że władze na szczeblu powiatu, kraju związkowego i federalnym zbyt późno ostrzegły o pandemii i zbyt późno zamknęły region wokół Ischgl dla ruchu turystycznego. Kolba ujmuje to następująco: "Ludzie przedłożyli ekonomię nad zdrowie"

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Zarzuty obejmują również fakt, że kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił kwarantannę dla doliny Paznaun na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2020 roku, a prowincja Tyrol nie była na to przygotowana. W rezultacie turyści wyjeżdżali bez kontroli i przenosili wirusa do swoich krajów.

Rodziny ofiar COVID-19 chcą odszkodowania. Kanclerz Kurz nie odpowiedział na list

Prokuratura finansowa, która reprezentuje Austrię na tym procesie, wskazuje, że tragiczna śmierć 72-latka była spowodowana wyłącznie pandemią szalejącą na całym świecie i nie została w żaden sposób zaakceptowana ani spowodowana przez organy Republiki Austrii.

Łącznie złożono już przeciwko państwu austriackiemu 15 pozwów cywilnych, a planowanych jest kolejnych 100 - poinformował Kolba. Obrońca konsumentów twierdzi, że najlepiej byłoby, gdyby doszło do ugody pozasądowej. Jednak list otwarty do kanclerza Kurza z propozycją rozmów nie doczekał się odpowiedzi - informują media.

W sumie ponad 6 tys. poszkodowanych z 45 krajów skontaktowało się z urzędami ochrony konsumentów w związku z zakażeniami w Ischgl. Ta miejscowość w Tyrolu jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych, licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: