Nie żyje przywódca Państwa Islamskiego na Saharze. Został wyeliminowany przez Francję

Francuskie siły zbrojne zabiły przywódcę tak zwanego Państwa Islamskiego w Sahelu, o czym poinformował prezydent Emmanuel Macron. Francuskie wojsko już od ośmiu lat prowadzi w tym regionie operację antyterrorystyczną.

Adnan Abu Walid al-Sahrawi był dowódcą dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego w afrykańskim regionie Sahelu, który obejmuje południowe obrzeża Sahary. W 2017 roku, pod jego pieczą, bojownicy przeprowadzili atak na siły amerykańskie w Nigrze. Z kolei Francja oskarżała Adnana Abu Walida al-Sahrawiego o to, że w 2020 roku zlecił zabójstwa sześciu francuskich pracowników organizacji charytatywnych i ich nigeryjskiego kierowcy.

Zobacz wideo Dziennikarze z Kabulu zatrzymani i pobici przez talibów. Relacjonowali protest w obronie praw kobiet

Francja wyeliminowała przywódcę Państwa Islamskiego na Saharze. Adnan Abu Walid al-Sahrawi nie żyje

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w mediach społecznościowych o wyeliminowaniu dżihadysty. "Adnan Abou Walid al Sahraoui, przywódca terrorystycznej grupy Państwo Islamskie na Wielkiej Saharze, został wyeliminowany przez siły francuskie. To kolejny duży sukces w naszej walce z grupami terrorystycznymi w Sahelu" - napisał w środę na Twitterze Emmanuel Macron.

Emmanuel Macron wspomniał również o francuskich żołnierzach, którzy zginęli podczas operacji Serwal i Barkhane. "Naród myśli tego wieczoru o wszystkich swoich bohaterach, którzy zginęli za Francję w Sahelu podczas operacji Serval i Barkhane, o rodzinach pogrążonych w żałobie, o wszystkich rannych. Ich poświęcenie nie poszło na marne. Z naszymi afrykańskimi, europejskimi i amerykańskimi partnerami będziemy kontynuować tę walkę" - napisał Macron na Twitterze.

Nie poinformowano, gdzie został zabity al-Sahrawi, chociaż grupa Państwa Islamskiego działa na granicy Mali i Nigru - podaje Firstpost.

Florence Parly: To decydujący cios przeciwko tej grupie terrorystycznej. Nasza walka trwa

Minister obrony sił zbrojnych Francji Florence Parly nazwała śmierć lidera Państwa Islamskiego "decydującym ciosem" dla tej grupy terrorystycznej i wezwała do dalszej walki z dżihadystami w regionie.

"Szef EIGS - numer 1 Daesh w Sahelu - zmarł po uderzeniu sił Barkhane. Gratuluję agentom wojskowym i wywiadowczym, którzy brali udział w tej długoletniej akcji. To decydujący cios przeciwko tej grupie terrorystycznej. Nasza walka trwa" - napisała Florence Parly na Twitterze.

Adnan Abu Walid al-Sahrawi był założycielem organizacji Państwo Islamskie na Wielkiej Saharze. Od maja 2015 roku grupa terrorystyczna przeprowadziła wiele ataków w Mali, Nigrze i Burkina Faso. W styczniu 2020 roku Paryż uznał tak zwane Państwo Islamskie na Wielkiej Saharze za priorytetowego wroga w Sahelu. W lipcu francuskie siły zbrojne wyeliminowały kilku liderów tej organizacji - podaje IAR.

Więcej o: