Królowa Elżbieta II przesłała mieszkańcom Korei Północnej życzenia z okazji 73. rocznicy powstania państwa, która przypadała 9 września. Informację o przesłanej wiadomości przekazały media narodowe Korei Północnej - KCNA.
"Kim Dzong Un, prezydent Spraw Państwowych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej otrzymał wiadomość z życzeniami od Elżbiety II, królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, 7 września br." - przekazał portal nzherald.co.nz.
"Z okazji obchodów przez mieszkańców Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej swego Święta Narodowego przesyłam im dobre życzenia na przyszłość" - napisała królowa Elżbieta II cytowana przez KCNA.
Zachodnia opinia publiczna była zaskoczona informacją o wiadomości królowej Elżbiety II, w związku z czym CNN zwrócił się do rzecznika Pałacu Buckingham o wyjaśnienie, a ten potwierdził doniesienia.
Jak tłumaczył, list w imieniu monarchini wysłało brytyjskie Biuro Wspólnoty i Rozwoju (FCDO), podkreślił też, że tego typu działanie niczym nowym. "Jej Wysokość we wszystkich kontaktach z innymi szefami państw działa zgodnie z radą FCDO" - przekazał rzecznik. "Podobnie jak w poprzednich latach, królowa wysłała wiadomość do mieszkańców KRLD z okazji ich święta narodowego" - dodał.
Korea Północna obchodziła 73. rocznicę powstania państwa 9 września. Z tej okazji z Pjongjangu zorganizowana została parada wojskowa, w której trakcie na platformie na placu Kim Il Sunga pokazał się Kim Dzong Un oraz pomachał tłumowi. Nie wiadomo, czy wygłosił przemówienie do zgromadzonych.
Wiadomość brytyjskiej monarchini dotarła na kilka dni przed testami nowego pocisku manewrującego przeprowadzonymi przez Koreę Północną. Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, zakończyły się one powodzeniem.
Korea Północna od pewnego czasu zmaga się z postępującym kryzysem głodu. Pjongjang zaprzecza, jakoby w kraju wystąpiły jakiekolwiek przypadki zakażeń koronawirusem. Jak pisze CNN, informacja ta nie może zostać zweryfikowana, ponieważ większość zagranicznych dyplomatów oraz osób spoza Korei, które przebywały w kraju, opuściło go. Jako powody wskazywali niedobory towarów, a także ekstremalne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu.