USA, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt obronny. Joe Biden: Historyczny krok

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Zdaniem ekspertów pakt AUKUS jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.

Powołanie nowego paktu ogłosił prezydent Joe Biden podczas wideokonferencji w Białym Domu. W wydarzeniu wirtualnie wzięli udział przywódcy Wielkiej Brytanii Boris Johnson i Australii Scott Morrison. - Dziś podejmujemy kolejny historyczny krok, by pogłębić i sformalizować współpracę pomiędzy naszymi trzema krajami, ponieważ wszyscy uważamy za kluczowe pokój i stabilizację w regionie Indo-Pacyfiku w długiej perspektywie - mówił amerykański prezydent, dodając, że celem nowego paktu jest utrzymanie wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.

Zobacz wideo Inflacja najwyższa od 20 lat. Kornecka: Odczuwalna inflacja jest 2-3 razy większa

Australia zyska łodzie podwodne o napędzie atomowym. Premier uspokaja: nie chodzi o broń nuklearną

Jednym z pierwszych kroków, jakie zostaną podjęte w ramach paktu, jest udostępnienie przez USA Australii technologii, umożliwiającej produkcję łodzi podwodnej o napędzie atomowym. Scott Morrison zapewnił jednak, że Australia nie dąży do wejścia w posiadanie broni nuklearnej.

Współpraca doprowadzi do zakończenia prób wymiany liczącej ponad 20 lat australijskiej floty okrętów typu Collins o napędzie konwencjonalnym we współpracy z francuską stocznią Naval Group. Wartość inwestycji szacowano na 40 mld dolarów. Dotychczas Australia nie dysponowała okrętami podwodnymi o napędzie atomowym. Krytycznie o planach Australii wypowiedziała się Nowa Zelandia.

Afganistan. Kobiety sprzeciwiają się talibom strojem i hasztagiem. Kolory i hafty kontra burkiAfganki publikują zdjęcia w tradycyjnych strojach

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że decyzja o pozyskaniu nowej technologii jest dla Australii doniosła. Ocenił, że dzięki niej świat stanie się bezpieczniejszy. Podkreślił też, że Australia jest dla Wielkiej Brytanii naturalnym partnerem w kwestii obronności.

Urzędnik Białego Domu: Pakt "nie jest skierowany przeciwko żadnemu państwu"

Krytycznie do zapowiedzianej współpracy odniósł się rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie. Liu Pengyu stwierdził, że kraje te nie powinny tworzyć wybiórczych grup wymierzonych lub godzących w interesy stron trzecich. W szczególności powinny - jak to określił - "otrząsnąć się ze swojej zimnowojennej mentalności oraz swoich ideologicznych uprzedzeń".

Alexandria Ocasio-Cortez"Opodatkować bogatych" na sukni kongresmenki podczas modowej gali

Podczas telekonferencji w Waszyngtonie wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu zapowiedział też zacieśnienie współpracy USA z Japonią, Koreą Południową, Filipinami, Indonezją, Wietnamem i Indiami. Zapewnił również, że pakt "nie jest skierowany przeciwko żadnemu państwu". - Chcę tylko bardzo wyraźnie podkreślić, że to partnerstwo nie jest ukierunkowane na żaden kraj, chodzi o wspieranie naszych strategicznych interesów, utrzymanie międzynarodowego porządku opartego na zasadach oraz promowanie pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku - przekazał urzędnik, cytowany przez stację CNBC.

Afganistan, Kabul, 8 września, talibowie próbują zatrzymać marsz protestacyjny kobiet broniących swoich praw.Protesty w drugim największym mieście Afganistanu. Setki byłych żołnierzy na ulicach

Więcej o: