Skandal w Holandii. Mężczyźni w nazistowskich mundurach odegrali scenę likwidacji żydowskiego więźnia

W sobotę kilku młodych mężczyzn przebrało się w nazistowskie mundury, a następnie przemaszerowało przez centrum miasta Urk (Holandia). Mężczyźni przeprowadzili też inscenizację likwidacji więźnia żydowskiego. Według lokalnych władz w ten sposób mieli protestować przeciwko obostrzeniom związanym z epidemią koronawirusa. Sprawą zajęła się policja.

Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie w miejscowości Urk (północna Holandia). W mediach społecznościowych udostępniono zdjęcia, na których widać kilku młodych mężczyzn przebranych w mundury nazistowskie z okresu II wojny światowej i noszących przy sobie broń. 

Zobacz wideo Kolonia Boćki. Kierowca osobówki wyprzedzał ciężarówkę, jadąc "na czołówkę" z innym tirem

Holandia. Mężczyźni odegrali inscenizację. "W proteście przeciwko restrykcjom"

Na innych zdjęciach, które również zostały opublikowane w sieci, widać, jak jeden z przebranych mężczyzn udaje, że strzela do innej osoby. Ta ubrana jest w strój więźnia i ma na sobie Gwiazdę Dawida, znany żydowski symbol - opisywał portal euronews.com

"Burza w Holandii: Kilku młodych mężczyzn przebrało się w nazistowskie mundury w mieście Urk i udokumentowali to w sieci, m.in. strzelając do 'Żyda' z żółtą odznaką w proteście przeciwko restrykcjom koronawirusowym. Władzie w Holandii rozpoczęły dochodzenie" - napisał dziennikarz Amichai Stein, publikując zdjęcia ze zdarzenia. 

Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk - zdjęcie ilustracyjneKorea Północna wystrzeliła pociski balistyczne

Informacje o tym, że mężczyźni protestowali w ten sposób przeciw ograniczeniom związanym z epidemią koronawirusa, przekazały także lokalne władze. Gmina Urk wydała oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwiła się ich manifestowi. 

"To zachowanie jest nie tylko wysoce naganne i skrajnie nieodpowiednie, ale również obraźliwe dla dużych grup ludności", "ich zachowanie przekroczyło wyraźną granicę" - napisano w oświadczeniu. - Nie tylko gmina Urk, ale cała społeczność całkowicie potępia tę metodę protestu - powiedział burmistrz miasta Cees van den Bos. 

Inscenizacja likwidacji żydowskiego więźnia. "To czysta nienawiść" 

Mieszkańcy rybackiej wioski byli oburzeni sobotnimi wydarzeniami. "Banda idiotów", "ludzie bez szacunku" - cytował ich wypowiedzi dziennik "De Telegraaf". "To czysta nienawiść" - stwierdził Aron Vrieler, który jest badaczem antysemityzmu w Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji. 

Abdul Ghani Baradar (2020 rok)Rozłam wśród talibów? Między przywódcami miało dojść do ostrej kłótni

Sprawą zajęła się policja. We wtorek portal nos.nl poinformował, że mężczyźni przeprosili za swoje zachowanie. "Absolutnie nie było naszą intencją wzbudzanie wspomnień związanych z II wojną światową" - napisali w oświadczeniu cytowanym przez portal. 

Nie wspomnieli ani słowem o tym, aby scena była protestem przeciwko obostrzeniom i twierdzili, że była to "impreza przebierańców". Jak twierdzili, dopiero później mieli zdać sobie sprawę z tego, że przekroczyli granicę. "Chcemy podkreślić, że absolutnie nie jesteśmy antysemitami, ani nie popieramy niemieckiego reżimu. Szczerze przepraszamy" - przekazali. 

Więcej o: