Rosja. Władimir Putin podda się samoizolacji

Podczas rozmowy z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonowem Władimir Putin powiedział, że jest zmuszony poddać się samoizolacji i zdradził powód. Tematem rozmowy były też stosunki dwustronne i kwestie związane z wydarzeniami w Afganistanie.

Prezydent Rosji Władimir Putin podda się na pewien czas samoizolacji z powodu przypadków zachorowań na COVID-19 w jego otoczeniu - poinformowało we wtorek biuro prasowe Kremla.

Zobacz wideo Gen Skrzypczak: W państwie nie ma strategii informacyjnej wymierzonej w propagandę Putina

Władimir Putin w izolacji po spotkaniu z prezydentem 

Rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow zapewnił później, że "prezydent jest absolutnie zdrowy" i jego samoizolacja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na jego pracę. Dodał, że decyzję o samoizolacji Putin podjął po spotkaniu z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem na Kremlu w poniedziałek.

W związku z samoizolacją prezydent Rosji weźmie udział w zaplanowanych w tym tygodniu w Duszanbe sesjach w formie wideokonferencji. Chodzi o sesję Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), posiedzenie szefów rządów państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOS) oraz o wspólne posiedzeniu szefów państw ODKB i SzOS.

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym to organizacja zbiorowego bezpieczeństwa niektórych państw Wspólnoty Niepodległych Państw, która zrzesza większość byłych republik Związku Radzieckiego. ODKB jest systemem bezpieczeństwa, a także sojuszem wojskowym. Z kolei Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalna organizacja międzynarodowa, której celem jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji, poprzez wielopłaszczyznową współpracę z innymi państwami, głównie z Rosją i Chinami.

Do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), oprócz Rosji, należy pięć postsowieckich republik - Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Członkami Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOS) są zaś obecnie: Chiny, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Pakistan, Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan, obserwatorami: Afganistan, Białoruś, Iran i Mongolia, a krajami partnerskimi: Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka i Turcja. (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: