Burza tropikalna Nicholas coraz bliżej Teksasu. Może przerodzić się w huragan

Burza tropikalna Nicholas może przekształcić się w huragan, zanim dotrze do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej - ostrzega Krajowe Centrum Huraganów. Przewiduje się nawet do pół metra deszczu, powodzie i silny wiatr. Obowiązuje alarm przed powodziami "zagrażającymi życiu".

Krajowe Centrum Huraganów (NHC) wydało ostrzeżenia, że burza tropikalna Nicholas może zmienić się w huragan, zanim dotrze do północno-zachodniej części wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w nocy z poniedziałku na wtorek czasu lokalnego. Synoptycy przewidują wystąpienie ulewnych deszczy (do pół metra opadów) oraz powodzie na obszarach przybrzeżnych od Meksyku po Luizjanę - podaje abcnews.go.com. W centrum burzy prędkość wiatru miała przekroczyć już 180 kilometrów na godzinę

Zobacz wideo Huragan Dorian. Naukowcy na pokładzie łowców huraganów wlecieli w oko żywiołu

Nicholas zmierza w stronę Teksasu. Ostrzeżenia przed powodziami błyskawicznymi 

Jak wskazuje portal, w Teksasie oraz Luizjanie mają wystąpić ulewne deszcze, gwałtowne powodzie, niebezpieczne fale sztormowe, silny, porywisty wiatr oraz odosobnione tornada. Przy niektórych częściach południowo-wschodniego Teksasu przez całą noc obowiązuje alarm wysokiego ryzyka przed błyskawicznymi powodziami "zagrażającymi życiu" w szczególności na obszarach silnie zurbanizowanych. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące zalane autostrady w Houston

Do środy część ulewnych deszczy ma dotrzeć do Nowego Orleanu. Mieszkańcy Luizjany jeszcze nie zdążyli dojść do siebie po huraganach Laura oraz Ida, tymczasem w najbliższym czasie po raz kolejny mogą zostać poszkodowani, tym razem przez Nicholasa. 

Wybory w Norwegii, na zdjęciu: premierka Erna SolbergNorwegia. "Żelazna Erna" pogodzona z porażką. Rządy przejmuje opozycja

- Wiem, że przygotowywanie się na kolejną burzę, podczas gdy wciąż reagujemy i próbujemy odzyskać siły po huraganie Ida, nie jest sytuacją, w której chcieliśmy być, ale jest to sytuacja, na którą jesteśmy przygotowani - mówił w poniedziałek gubernator Luizjany Bel Edwards podczas konferencji prasowej. 

Houston. Pojazdy ratownicze w całym mieście i barykady 

Jak informował "The Guardian" w podatnym na powodzie Houston władze spodziewały się, że w poniedziałek wieczorem i we wtorek rano ulice mogą zostać zalane. W związku z tym w mieście rozmieszczono pojazdy ratownicze i wzniesiono barykady w ponad 40 miejscach. 

Szkoły w Houston w związku z nadchodzącą burzą odwołały wtorkowe zajęcia. Zamknięte zostały też m.in. punkty szczepień przeciw COVID-19. NBC News prowadzi transmisję live w serwisie Youtube, gdzie na bieżąco monitorowany jest huragan Nicholas. 

 

Korea PółnocnaKorea Północna przetestowała pocisk manewrujący dalekiego zasięgu

Więcej o: