Wielka Brytania. Nie żyje matka Borisa Johnsonsa. Była dla niego "największym autorytetem"

Matka premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, Charlotte Johnson Wahl, zmarła w wieku 79 lat. Jak piszą brytyjskie media, kobieta odeszła "nagle i spokojnie" w jednym z londyńskich szpitali. Kobieta odegrała dużą rolę w życiu swojego syna. Johnson nazywał ją "największym autorytetem w rodzinie".

Charlotte Johnson Wahl, matka premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, zmarła "nagle i spokojnie" w szpitalu St. Mary's w zachodnim Londynie - podała rodzina zmarłej w oświadczeniu przesłanym m.in. "Daily Telegraph". Miała 79 lat. 

Zobacz wideo Cezary Tomczyk gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (14.09)

Charlotte Johnson Wahl nie żyje. Politycy składają kondolencje premierowi

Jak podają brytyjskie media, premier określił kiedyś swoją matkę jako "największy autorytet w rodzinie". Z kolei na swojej pierwszej konferencji Partii Konserwatywnej w 2019 roku mówił, że matka nauczyła go, iż każde ludzkie życie ma taką samą wartość. 

Brytyjscy politycy, w tym przywódca Partii Pracy Sir Keir Starmer, przesłali Johnsonowi swoje kondolencje. Sir Kei Starmer napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze: "Bardzo mi przykro z powodu straty premiera. Moje kondolencje dla niego oraz rodziny". 

Z kolei przewodnicząca Partii Konserwatywnej Amanda Milling mówiła w poniedziałek wieczorem, że myślami jest z Borisem Johnsonem i jego rodziną. "Nasze modlitwy są z wami" - dodała, cytowana przez BBC

Protest w obronie TVN i wolnych mediów w Częstochowie.Reporterzy Bez Granic ogłaszają "stan wyjątkowy dla wolności prasy" w Polsce

Charlotte Johnson Wahl. Kim była? 

Charlotte Johnson Wahl urodziła się w 1942 roku. Była córką adwokata Sir Jamesa Fawcetta, który w latach 70. pełnił funkcję przewodniczącego Europejskiej Komisji Praw Człowieka. W 1963 roku wyszła za Stanleya Johnsona, a następnie skończyła studia na Uniwersytecie Oksfordzkim, stając się tym samym pierwszą zamężną kobietą na studiach licencjackich na tej uczelni. 

Zasłynęła jako malarka. - Moja starsza siostra była strasznie mądra, podobnie jak mój młodszy brat. Rodzice nie wiedzieli, co ze mną zrobić, więc dali mi trochę farb i okazałam się w tym dobra. Kiedy zaczęłam, nie mogłam przestać - mówiła w 2015 roku podczas wywiadu udzielonego "The Telegraph"

Charlotte i Stanley mieli czwórkę dzieci: Borisa, córkę Rachel, która została dziennikarką, synów Jo, który zasiadał na różnych stanowiskach w rządzie, a także Leo, który został ekologiem. W 1979 roku para się rozwiodła. W 1988 roku Charlotte wyszła za mąż po raz drugi, za Nicholasa Wahla i przeprowadziła się do Nowego Jorku. Po śmierci męża w 1996 roku wróciła do Londynu.

W Łódzkiem koronawirusa stwierdzono u kolejnych 43 osób. W Polsce - 652 nowe zakażenia73-latek zmarł. Odmówiono przyjęcia w 43 szpitalach

Gdy Charlotte miała 40 lat, zdiagnozowano u niej chorobę Parkinsona. Mimo to kontynuowała swoją pasję, używając balkoniku, by się podeprzeć w czasie pracy. O swoim najstarszym synu Borisie mówiła, że ma "miękkie serce", a gdy w 2008 roku podejmował się coraz większych wyzwań zawodowych, była "pełna troski wobec niego" - pisał "The Guardian"

Więcej o: