Reporterzy Bez Granic zaniepokojeni sytuacją w Polsce. Ogłaszają "stan wyjątkowy dla wolności prasy"

Reporterzy bez Granic (RSF) ogłosili w Polsce "stan wyjątkowy dla wolności prasy". Organizacja opowiada się przeciwko tzw. lex TVN i zakazowi pracy dziennikarzy na terenach przy granicy z Białorusią.
Zobacz wideo Dziennikarze z Kabulu zatrzymani i pobici przez talibów. Relacjonowali protest w obronie praw kobiet

Delegacja Reporterów Bez Granic (Reporters Sans Frontières), która odwiedziła Warszawę 9 i 10 września, wezwała Sejm i prezydenta Andrzeja Dudę do odrzucenia tzw. lex TVN. Zgodnie z założeniami nowelizacji koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych oraz telewizyjnych mógłby uzyskać podmiot, który ma siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie mógłby jednak być zależny od osoby zagranicznej spoza tego obszaru. 

- PiS przepycha nowelizację, której cel jest jasny: najpierw osłabić, a potem przejąć kontrolę nad największym źródłem niezależnych wiadomości w jednym z głównych krajów Unii Europejskiej - stwierdził Pavol Szalai, szef Reporterów Bez Granic w UE i na Bałkanach. - Atak na TVN oznacza atak na wolność prasy w Europie - dodał. Podczas wizyty w Warszawie Szalai spotkał się z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim. Przekonywał go do przedłużenia koncesji dla TVN24, która wygasa 26 września.

"TVN może spotkać taki sam los, jak Polska Press, największą w kraju sieć regionalnych mediów, która nie wahała się zwalniać krytycznych dziennikarzy od czasu przejęcia przez kontrolowany przez państwo koncern naftowy PKN Orlen" - podkreśla w komunikacie RSF.

Stan wyjątkowy przy granicy z BiałorusiąStan wyjątkowy. RCB wysłało alert do mieszkańców. "Jeżeli potrzebujesz pomocy..."

"Stan wyjątkowy dla wolności prasy"

Organizacja zwraca również uwagę na wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią i zakaz pracy dziennikarzy w przygranicznych miejscowościach. Reporterzy Bez Granic wyrazili też poparcie dla ekipy Onetu, której udało się wejść do strefy przygranicznej. Dziennikarzom zostały postawione zarzuty.

Odkąd PiS doszedł do władzy w 2015 roku Polska, spadła o 46 miejsc w Światowym Indeksie Wolności Prasy i obecnie zajmuje 64. pozycję na 180 krajów.

Andrzej DudaDuda: Wolność słowa jest większa niż przed 2015 rokiem. Sprawdzamy

Więcej o: