Korea Północna przetestowała pocisk manewrujący. Ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych

Korea Północna przeprowadziła testy nowego pocisku manewrującego dalekiego zasięgu. Prawdopodobnie jest to pierwszy północnokoreański pocisk tego typu, który ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych.

Według tamtejszych mediów, testy przeprowadzono w weekend. Pocisk pokonał odległość 1500 kilometrów, uderzył w cel, a następnie wpadł do morza. Jak wyjaśnił Ankit Panda, ekspert od Korei Północnej, jest to pierwszy koreański pocisk dalekosiężny, który może przenosić ładunki jądrowe. Lot pocisku trwał ponad dwie godziny.

Testy przeprowadzono kilka dni po obchodach 73. rocznicy ustanowienia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Według niektórych ekspertów miało to na celu pogłębienie jedności narodowej.

Japonia wyraziła zaniepokojenie w związku z przeprowadzeniem przez Koreę Północną testów pocisku manewrującego dalekiego zasięgu. Informując o tym Sekretarz Generalny Gabinetu Katsunobu Kato powiedział, że rząd w Tokio, wspólnie z władzami w Waszyngtonie i Seulu, będzie nadal obserwował sytuację.

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?
Więcej o: