Francja. Była minister zdrowia oskarżona o "narażanie życia innych" w związku z pandemią

Francuska Prokuratura Generalna poinformowała, że była minister zdrowia - Agnes Buzyn - została oskarżona w związku z zarządzaniem w ubiegłym roku sytuacją kryzysową wynikającą z pandemii COVID-19.

Po trwającym od rana przesłuchaniu przez sędziów Trybunału Sprawiedliwości Republiki była szefowa resortu zdrowia została oskarżona o "narażanie życia innych". Nie zarzucono jej jednak przestępstwa polegającego na "niezatrzymaniu katastrofy".

Zobacz wideo Bolesław Piecha: Nie wydaje mi się, żeby system ochrony zdrowia się rozwalił

B. minister zdrowia Francji oskarżona "narażanie życia innych"

Agnes Buzyn mówiła dziennikarzom przed przesłuchaniem, że uważa je "za znakomitą okazję, aby się wytłumaczyć i ponownie ustalić prawdę". - Nie pozwolę, aby działanie rządu, moje działanie jako ministra, zostało zszargane, podczas gdy zrobiliśmy tak wiele, aby przygotować nasz kraj na globalny kryzys zdrowotny, który - przypominam - trwa nadal - oświadczyła była szefowa resortu zdrowia.

Joe BidenWeterani rozgoryczeni decyzjami Bidena. "Zostaliśmy okłamani i zdradzeni"

Dochodzenie dotyczące zarządzania sytuacją pandemiczną francuski Trybunał Sprawiedliwości Republiki - jedyna instytucja uprawniona do sądzenia ministrów - wszczął w lipcu ubiegłego roku po tym, jak otrzymał ponad 14 tysięcy skarg. Bada między innymi działania byłego premiera Edouarda Philippe'a. Była minister zdrowia to pierwsza osoba, którą przesłuchał.

Agnes Buzyn pełniła funkcję ministra od maja 2017 roku do lutego ubiegłego roku.

We Francji z powodu koronawirusa zmarło ponad 115 000 osób.

Szczepienia przeciwko COVIDMZ: Mniej niż 1 proc. w pełni zaszczepionych zakaziło się koronawirusem

Więcej o: