Ukraina. Wołodymyr Zełenski o pełnowymiarowej wojnie z Rosją: Uważam, że może do tego dojść

Podczas konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że może dojść do pełnowymiarowej wojny z Rosją. "To najstraszniejsze, co może być" - dodał.

Prezydent Ukrainy przypomniał również, że 2014 rok był "takim krokiem naprzód w tej kwestii" ze strony Rosji -  informuje agencja Interfax-Ukraina. Zełenski podkreślił, że krok ten został zatrzymany dzięki Ukraińcom. 

Zobacz wideo Rosyjskie wojsko u granic Ukrainy. Ociepa: Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze

Wołodymyr Zełenski twierdzi, że pełnowymiarowa wolna z Rosją jest możliwa

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski wziął w piątek udział w konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej w Kijowie, podczas której ocenił, że możliwa jest pełnowymiarowa wojna z Rosją.  "To najstraszniejsze, co może być. Ale niestety taka możliwość jest" - powiedział. "Rosja nie chce szybko rozwiązać sprawy - zakończyć wojny. To mój problem, jak zmusić ich do rozmowy o deokupacji naszych terytoriów" - przyznał. I dodał, że ma nadzieję na "przedmiotowe" spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem

Kim Dzong Un podczas defiladyPo defiladzie bankiet. Kim Dzong Un z drinkiem, na stole sztuczna kukurydza

Premier Ukrainy: Potwierdzam gotowość, abyśmy stali się częścią Inicjatywy Trójmorza

Premier Ukrainy powiedział, że jego kraj jest gotowy, by stać się częścią Inicjatywy Trójmorza. Na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Denys Szmyhal rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef ukraińskiego rządu podkreślał konieczność rozwoju regionalnych form współpracy. - Zaproponowałem w najbliższym czasie spotkanie szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego, aby wyprowadzić polsko-litewsko-ukraińską współpracę na nowy poziom. Potwierdzam gotowość, aby Ukraina stała się częścią Inicjatywy Trójmorza, która łączy dziś tylko państwa Unii Europejskiej. Członkowie Inicjatywy wielokrotnie podkreślali perspektywę takiej współpracy - ocenił.

Afganistan. ONZ ostrzega przed klęską głoduONZ alarmuje: Afganistan zagrożony dalszym pogrążaniem się w biedzie

- Polska była, jest i pozostanie pewnym przyjacielem Ukrainy - mówił Denys Szmyhal. Dziękował za poparcie Warszawy dla integralności terytorialnej i suwerenności jego kraju. - Dzisiaj otrzymałem zapewnienia o gotowości Polski do zdecydowanego stanowiska w sprawie obrony zasad prawa międzynarodowego, potępienia agresji rosyjskiej i utrzymania sankcji europejskich wobec Rosji, a także wsparcia Ukrainy w udzieleniu jej perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej i NATO - relacjonował.

Więcej o: