Andrzej Duda spotka się z Victorem Orbanem i zostanie odznaczony. "Wielki zaszczyt"

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek 9 września z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, a także z prezydentem Węgier - Janosem Aderem. Politycy mają rozmawiać w Budapeszcie między innymi o kwestiach związanych z bezpieczeństwem międzynarodowy, w kontekście kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Andrzej Duda zostanie też odznaczony.

Andrzej Duda przyjechał z oficjalną wizytą na Węgry po raz szósty, a z prezydentem kraju Janoszem Aderem spotka się po raz dwunasty (Najpierw prezydenci rozmawiać będą w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji). Według prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego to dowód na to, jak dobre są dziś relacje polsko-węgierskie. W trakcie wyjazdu Dudy planowana jest także rozmowa z Victorem Orbanem. 

Zobacz wideo Morawiecki i Salvini w Budapeszcie. Belka: Na Kremlu na pewno są zadowoleni

Andrzej Duda spotka się z Victorem Orbanem. Wśród rozmów kryzys na granicy

W czasie spotkań prezydenta podnoszone kwestie dotyczące relacji dwustronnych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych. - Wśród planowanych tematów rozmów jest również sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - dodaje Wojciech Kolarski. Niewątpliwie sytuacja, z którą mamy do czynienia na granicy polsko-białoruskiej, przypomina problem, z którym Węgry mierzyły się w 2015 roku - zauważa minister.

Wizyta pary prezydenckiej na Węgrzech zakończy się ceremonią odznaczenia Andrzeja Dudy Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi

- podaje kancelaria prezydenta. To najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane głowom innych państw. Andrzej Duda miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

To wielki zaszczyt dla Prezydenta RP, otrzymuje najwyższe państwowe odznaczenie z rąk prezydenta Węgier. To odznaczenie jest świadectwem doskonałych relacji między naszymi państwami 

- podkreślił minister Kolarski.

Polski prezydent rozpoczął wizytę w Budapeszcie w środę. Towarzyszy mu małżonka, Agata Kornhauser Duda.

Więcej o: