Mohammad Hasan Akhund premierem Afganistanu. Nowego ministra spraw wewnętrznych szuka FBI

Afgańscy talibowie ogłosili skład nowego rządu i oświadczyli, że kraj jest Islamskim Emiratem. Na czele rządu stanął mułła Mohammad Hasan Akhund, jeden z założycieli ruchu talibów i były doradca zmarłego w 2013 r. mułły Mohammada Omara.

Wicepremierem ma być inny założyciel ruchu, Abdul Ghani Baradar, a ministrem spraw wewnętrznych Sarajuddin Hakkani, poszukiwany przez amerykańską FBI za działalność terrorystyczną w ramach tzw. siatki Hakkanich.

Zobacz wideo Talibowie rozgonili kobiety protestujące w Kabulu

Ministrem spraw zagranicznych został Amir Chan Muttaki, a ministrem obrony mułła Yakoob. Ogłoszenie składu nowego afgańskiego rządu nastąpiło tydzień po tym, jak ostatni amerykańscy żołnierze opuścili Afganistan

Afganistan. Talibowie ogłosili skład rządu. Premierem Mohammad Hasan Akhund

Skład rządu przedstawiono na konferencji prasowej w Kabulu. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział, że rząd będzie postępował "zgodnie z prawem i że jest to jedyny rząd działający w Afganistanie". Podkreślił, że rząd reprezentuje wszystkie grupy etniczne kraju i że będzie niezależny od innych państw.

Przeciwnicy talibów w PandższirzePrzywódca Narodowego Frontu Oporu wzywa do powstania przeciw talibom

"Ogłoszony przez talibów rząd oddaje hołd ich starej gwardii, powierzając najwyższe stanowiska osobom, które odgrywały kluczową rolę w trwającej 20 lat walce ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami" - czytamy w depeszy agencji Associated Press.  

Talibowie / zdjęcie ilustracyjneTalibowie oskarżani o zabójstwo ciężarnej policjantki. Zaprzeczają

Więcej o: