Premier Kanady obrzucony kamieniami przez proepidemików. "Antyszczepionkowe bandy" na trasie kampanii

"Antyszczepionkowe bandy" - jak określił te grupy premier Kanady - zakłócają przebieg kampanii wyborczej. Po jednym ze spotkań z wyborcami Justin Trudeau został obrzucony niewielkimi kamieniami przez protestujących przeciwko obowiązkowym szczepieniom dla pracowników instytucji publicznych i transportu.

Proepidemicy posuwają się do coraz bardziej drastycznych środków, by zamanifestować swój sprzeciw wobec szczepień i restrykcji. W weekend zaatakowany został personel punktu szczepień w Turyngii, z kolei nocą z 1 na 2 sierpnia podpalone zostały siedziba sanepidu i mobilny punkt szczepień w Zamościu. Dotąd nie udało się schwytać podpalacza. 

Zobacz wideo Nowe nagranie podpalacza punktu szczepień w Zamościu. Minister Zdrowia wyznaczył nagrodę

Do ataku, tym razem na polityka, a nie personel medyczny doszło również w Kanadzie, gdzie premier Justin Trudeau prowadzi obecnie kampanię wyborczą przed wyborami zaplanowanymi na 20 września. Podczas spotkania z wyborcami w mieście London w prowincji Ontario, zebrani na miejscu przeciwnicy szczepień obrzucili wracającego do autokaru premiera niewielkimi kamieniami.

Trudeau powiedział dziennikarzom, że został trafiony w ramię, ale porównał incydent do tego z kampanii w 2016 roku, kiedy rzucono w niego pestkami dyni. Kamienie trafiły jeszcze w dwie osoby, pracowników mediów, ale nic im się nie stało.

Jak zauważa BBC, cała kampania wyborcza jest zakłócana przez demonstracje przeciwko obowiązkowym szczepieniom i innym restrykcjom covidowym. Przed tygodniem Trudeau został zmuszony odwołać wiec ze względu na atak protestujących.

W ubiegłym miesiącu rząd ogłosił, że wszyscy pracownicy instytucji publicznych, a także pracownicy transportu publicznego i prywatnego (oraz jego pasażerowie) mają zostać zaszczepieni do końca października, inaczej muszą się liczyć z utratą pracy. Wyjątkiem od reguły są przeciwskazania medyczne. W poniedziałek premier powiedział, że nie wycofa się z tej zapowiedzi, pomimo sprzeciwu "antyszczepionkowych band".

Kanada już teraz ma wysoki odsetków zaszczepionych przeciwko koronawirusowi na świecie. W pełni zaszczepionych jest około 68 proc. Kanadyjczyków. W sąsiednich Stanach Zjednoczonych jest to 52 proc. populacji, w Polsce - 49 proc. Średnia dla całego świata to zaledwie 28 proc. 

Więcej o: