Wojskowe samoloty z Chin naruszyły strefę powietrzną Tajwanu. Było ich dziewiętnaście

Dziewiętnaście wojskowych samolotów z Chin naruszyło strefę obrony powietrznej Tajwanu. Tajwański resort obrony informuje, że wśród maszyn znalazły się myśliwce i bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej.
Zobacz wideo Nagranie izraelskiego nalotu na iracki reaktor w 1981 roku

19 samolotów wleciało do strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) w niedzielę. Wśród maszyn było 10 myśliwców Shenyang J-16, cztery myśliwce Su-30, cztery bombowce Xian H-6 i jeden samolot Shaanxi Y-8. Jak podaje BBC, bombowce H-6 są w stanie przenosić broń jądrową.

Resort obrony zaznacza, że tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym, a tym samym zapewniają bezpieczeństwo.

Coraz więcej chińskich samolotów wojskowych nad Tajwanem

Naruszenia strefy powietrznej Tajwanu przez Chińczyków powtarzają się od ponad roku. Chiny traktują demokratyczny Tajwan jako oderwaną prowincję, ale Tajwan postrzega sam siebie jako suwerenne państwo. Najwięcej samolotów wojskowych dotarło do ADIZ w czerwcu - było ich wówczas 28. Z kolei w styczniu w tajwańską strefę obrony przeciwlotniczej wleciało 15 samolotów, a w kwietniu - 25.

W zeszłym tygodniu tajwańskie ministerstwo obrony podkreśliło, że zagrożenie ze strony Chin rośnie, a kraj ten posiada potencjał do "sparaliżowania" obrony Tajwanu.

Więcej o: