Libia. Syn Muammara Kaddafiego wyszedł na wolność, oczyszczony z zarzutów

Saadi Kaddafi, syn Muammara Kaddafiego, którego reżim upadł w 2011 roku, został zwolniony z więzienia.

W 2011 roku Saadi Kaddafi dowodził brygadą sił specjalnych, uczestniczącą w tłumieniu wystąpień przeciwko jego ojcu. Gdy reżim Muammara Kaddafiego upadł, jego syn uciekł do Nigru, jednak w 2014 roku tamtejsze władze wydały go Libii. Młody Kadafi i jego towarzysze "nie uszanowali warunków przebywania w Nigrze", jak podał wtedy nigerski rząd. Od tamtej pory Saadi Kadafi przebywał w więzieniu w Trypolisie.

Zobacz wideo Talibowie rozgonili kobiety protestujące w Kabulu

Syn Kaddafiego oczyszczony z zarzutów

Informację o tym, że syn dyktatora opuścił więzienie, przekazał mediom Mohamed Hamouda, rzecznik tymczasowego rządu Libii. Jak poinformował, młody Kadafi przebywał w więzieniu al-Hadaba, w którym osadzono osoby związane z reżimem Muammara Kaddafiego. Czekają one na procesy, w których są oskarżone o tłumienie buntu, który w 2011 doprowadził do obalenia rządów Kadafiego-seniora. Hamouda nie wyjaśnił okoliczności uwolnienia Saadiego.

Miejsce strzelaniny na FlorydzieUSA. Weteran zabił cztery osoby, w tym 3-miesięczne niemowlę

Desygnowany na premiera Abdul Hamid Dbeibah napisał w poniedziałek na Twitterze, że Saadi Kaddafi został zwolniony zgodnie z wcześniejszym nakazem sądowym. W 2018 roku ministerstwo sprawiedliwości uznało, że Saadi Kaddafi nie popełnił zarzucanych mu czynów, w tym morderstwa wpływowego polityka Baszira Rajaniego w 2005 roku, i jest niewinny.

Młody Kadafi natychmiast po zwolnieniu odleciał samolotem do Stambułu.

TalibowieBBC: Talibowie twierdzą, że przejęli kontrolę w Dolinie Pandższiru

Libia szykuje się na wybory parlamentarne

Gdy reżim Kaddafiego-ojca został obalony, Libia pogrążyła się w chaosie i trwających do dziś walkach wewnętrznych. W ostatnim czasie sytuacja nieco się unormowała, w związku z czym Rząd Porozumienia Narodowego planuje poprowadzenie zniszczonego wojną kraju do wyborów, jeszcze przed końcem tego roku. "Nie możemy ruszyć naprzód bez osiągnięcia pojednania" - zaznaczył premier Dbeibah na Twitterze.

Więcej o: