Afganistan. Walki o ostatnią prowincję, szef ruchu oporu zgodził się negocjować. "Decydująca noc"

Przywódca bojowników walczących z talibami w Dolinie Pandższiru wyraził gotowość do rozmów, których celem byłoby zakończenie walk. Lider Narodowego Frontu Oporu (NRF) Ahmad Masud zadeklarował to na jednym z portali społecznościowych. Negocjacje zaproponowali tamtejsi duchowni.

Wcześniej talibowie poinformowali, że kontrolują cztery z siedmiu okręgów prowincji i utorowali sobie drogę do jej stolicy - miasta Bazarak. Narodowy Front Oporu z kolei stwierdził, że częściowo odparł ofensywę, a na niektórych odcinkach talibowie wycofują się. W niedzielę talibowie informowali, że wkroczyli już do Bazaraku, a w walkach o stolicę zginęło wielu bojowników NRF-u. Inne  doniesienia mówią, że walka o miasto i całą prowincję jeszcze się nie zakończyła. Agencja AFP relacjonuje, że weryfikowanie doniesień płynących z Doliny Pandższeru jest bardzo utrudnione.

Afganistan. Walki o ostatnią prowincję, szef ruchu oporu zgodził się negocjować

"Dzisiejsza noc może być decydująca dla Pandższiru. Do prowincji ściągnęło ok 10k talibów. Mówi się o atakach z helikopterów. W tym samym czasie w Kabulu przebywa szef ISI, pakistańskiego wywiadu, co do którego tajemnicą Poliszynela jest, że talibów wspiera" - napisała w mediach społecznościowych dziennikarka Jagoda Grondecka, która do niedawna mieszkała w Afganistanie i relacjonowała wydarzenia z przejmowanego przez talibów Kabulu. 

Zobacz wideo Ponad stu uchodźców z Afganistanu wylądowało na lotnisku w stolicy Kosowa

Afganistan. Ahmad Masud jest gotów do natychmiastowego zawieszenia broni w Dolinie Pandższiru

"NRF zgadza się rozwiązać obecny problem, zakończyć walkę i kontynuować negocjacje. By osiągnąć stabilny pokój, NRF jest gotów do natychmiastowego zawieszenia broni pod warunkiem, że talibowie zaprzestaną ataków na Pandższir i Andarab [część sąsiedniej prowincji Baghlan - red.]" - napisał w niedzielę na Facebooku Ahmad Masud, który obecnie dowodzi siłami stawiającymi opór talibom.

W połowie sierpnia talibowie przejęli kontrolę nad niemal całym Afganistanem. Dolina Pandższiru jest ostatnią częścią kraju, której jak dotąd nie opanowali. Terenu tego nigdy też w pełni nie kontrolowali w czasie swoich rządów w latach dziewięćdziesiątych. Nie udało się to również wojskom radzieckim podczas interwencji ZSRR w Afganistanie.

W latach dziewięćdziesiątych prowincja stanowiła bazę Sojuszu Północnego, który był głównym przeciwnikiem talibów. Ówczesny przywódca Sojuszu - Ahmad Szah Masud, zwany "Lwem Pandższiru" - zginął w 2001 roku w zamachu, o którego zlecenie była podejrzewana Al-Kaida. 32-letni Ahmad Masud jest synem Ahmada Szaha Masuda.

Więcej o: