Afganistan. Talibowie zorganizowali defiladę. Zaprezentowali na niej sprzęt wojsk USA

W środę w Kandaharze odbyła się defilada wojskowa zorganizowana przez talibów. Bojownicy zaprezentowali wówcza wyceniany na kilkadziesiąt miliardów dolarów sprzęt, który został pozostawiony przez amerykańskie wojska. Na nagraniach widać m.in. co najmniej jeden helikopter Black Hawk.
Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

1 września w Kandaharze, drugim co do wielkości mieście Afganistanu, talibowie zorganizowali defiladę wojskową, prezentując amerykański sprzęt zdobyty podczas przejmowania kontroli nad krajem. W sieci opublikowano naganiania, na których można zobaczyć konwoje opancerzonych pojazdów przejeżdżających ulicami miasta. Na filmikach widać także przelot helikoptera Black Hawk.

Talibowie zorganizowali defiladę, prezentując sprzęt pozostawiony przez amerykańskie wojska

Przed dowódcami oddziałów talibskich przemaszerowali bojownicy uzbrojeni w amerykańską broń. Część z nich jechała w pojazdach opancerzonych, a nad miastem przeleciał helikopter Black Hawk. Podczas defilady tysiące mieszkańców Kandaharu i okolic wysłuchało wystąpienia lokalnego gubernatora i przywódców talibów.

Fragment wojskowej części lotniska w Kabulu już po ewakuacji Amerykanów. Widać między innymi porzucone samoloty afgańskiego wojskaTalibowie przejęli ogromne ilości amerykańskiej broni.

Afganistan. Talibowie świętują opuszczenie kraju przez wojska amerykańskie

Amerykańska broń i sprzęt wojskowy, zdobyty przez talibów, podochodzi głównie z magazynów afgańskiej armii rządowej i sił bezpieczeństwa, które wycofały się z miast wkrótce po decyzji o opuszczeniu kraju przez żołnierzy USA. Ocenia się, że pozostawiony w Afganistanie amerykański sprzęt wojskowy, wart jest kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Operacja ewakuacji z kontrolowanego przez talibów kraju zakończyła się we wtorek 31 sierpnia. W sumie wywieziono ponad 120 tysięcy osób - głównie cudzoziemców oraz afgańskich współpracowników międzynarodowego kontyngentu wojskowego.

- Afganistan jest wreszcie wolny - powiedział wówczas czołowy urzędnik talibów Hekmatullah Wasiq, cytowany przez agencję AP News. - Ludzie muszą być cierpliwi. Powoli przywrócimy wszystko do normy. To zajmie trochę czasu - dodał.

Amerykanie wycofali się z Afganistanu po 20 latach. Ta wojna kosztowała życie niemal czterech tysięcy żołnierzy NATO, w tym 44 Polaków. W tym czasie zginęło też 47 tysięcy afgańskich cywilów, ponad 400 pracowników organizacji pomocowych i 72 dziennikarzy. Tylko Stany Zjednoczone wydały na wojnę dwa tryliony dolarów. 

Prezydent USA Joe BidenBiden o ewakuacji z Afganistanu: Nie była to misja wojny, ale miłosierdzia

Więcej o: