Watykan. Papież Franciszek zabrał głos ws. rzekomej abdykacji. "Zawsze pojawia się huragan konklawe"

Papież Franciszek zaprzeczył plotkom dotyczącym jego abdykacji ze stanowiska hierarchy Kościoła. - Zawsze, gdy papież jest chory, pojawia się wiatr albo huragan konklawe - żartował podczas rozmowy z hiszpańskim radiem COPE.

Podejrzenia związane z abdykacją papieża pojawiły się po artykule "Szepty w Watykanie: Konklawe wisi w powietrzu" autorstwa Antonio Socciego, który otwarcie krytykuje papieża i twierdzi, że wybór Jorge Mario Bergoglio był nieważny. Jednak włoskie media dementowały doniesienia dziennikarza, które nie zgadzają się chociażby z kalendarzem, w którym zostały zaplanowane spotkania i wizyty papieża Franciszka. 

Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia

Papież Franciszek: Zawsze, gdy papież jest chory, pojawia się wiatr albo huragan konklawe

We wtorek hiszpańska rozgłośnia radiowa - Radio COPE, nadała wywiad z papieżem Franciszkiem, podczas którego odniósł się on do plotek, zgodnie z którymi miałby abdykować ze stanowiska z powodu problemów zdrowotnych. - Jeszcze żyję - powiedział papież. I. dodał, że "zawsze, gdy papież jest chory, pojawia się wiatr albo huragan konklawe". 

Joe Biden, prezydent USA"Panie prezydencie, teraz ty uratuj mnie". Apel Afgańczyka do Bidena

Papież niedawno, bo 4 lipca, przeszedł operację jelita. Obecnie duchowny wrócił do zdrowia i kontynuuje swoją pracę - nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków, a nawet dokładając kolejne spotkania. Już 12 września papież odwiedzi Budapeszt. Wizyta ta odbędzie się w ramach zakończenia Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Następnie uda się z pielgrzymką na Słowację. Zwierzchnik Kościoła planuje także pielgrzymkę do Grecji, na Cypr i Maltę.

Papież Franciszek przestrzega przed fundamentalistycznym pojmowaniem wiary

Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na poniedziałkowej audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI. Papież kontynuował serię katechez poświęconych listowi świętego Pawła do Galatów. Skupił się na fragmencie, w którym apostoł pisze, że religijność oparta wyłącznie na skrupulatnym przestrzeganiu reguł i rygorze, prowadzi do utraty prawdziwej wiary.

Franciszek podkreślił, że w centrum życia wiernego powinna być miłość Chrystusa i prawdziwe wartości, a nie religijny formalizm w imię spokoju sumienia czy powierzchowność. - Prośmy o rozeznanie, które pozwoli nam oddalić fundamentalistów zalecających życie w sztucznej ascezie. Potrzeba ascezy, ale rozsądnej - powiedział papież. Przestrzegł przed tymi, którzy domagają się surowej religijności i sztywnych reguł. Dodał, że za każdym żądaniem surowości kryje się zło.

Alaksandr Łukaszenka, Władimir Putin. 22.04.2021 r.Łukaszenka na zakupach u Putina. Rosja dostarczy Białorusi sprzęt

Więcej o: