Łukaszenka na zakupach u Putina. Rosja dostarczy Białorusi m.in. broń przeciwlotniczą i śmigłowce

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział w trakcie środowego spotkania z dziennikarzami duże dostawy sprzętu i broni z Rosji na Białoruś. Unikał jednak podania konkretów.

Alaksandr Łukaszenka przekazał dziennikarzom w środę, że podpisał już zamówienia, na podstawie których Rosja dostarczy w najbliższym czasie na Białoruś "dziesiątki samolotów i śmigłowców oraz broń przeciwlotniczą". Najprawdopodobniej dostarczone zostaną kompleksy rakietowe S-400.

Stwierdził, że "nie powie, w jakie dni" zostanie zrealizowana dostawa i o jaki sprzęt konkretnie chodzi.

Straż graniczna, ludzie w wojskowych mundurach (pozbawionych oznaczeń identyfikujących formację) i policja od kilkunastu dni przetrzymują pod gołym niebem grupę migrantów. Nie przyjmują od nich wniosków o azyl, nie dopuszczają do nich pomocy, ich pełnomocników i dziennikarzy. Białorusini ni pozwalają im się cofnąć. Usnarz Górny, 25 sierpnia 2021Białoruski opozycjonista: Mińsk chce strzelaniny na granicy z Polską

- W skrócie, jest to najnowocześniejszy sprzęt - zaznaczył polityk. Dodał, że jeśli Białoruś podczas planowanych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad-2021 dojdzie do wniosku, że potrzebne są kolejne zakupy, to także zostaną one dokonane w Rosji.

Zobacz wideo Kowal o uchodźcach na granicy: Nie możemy okazać słabości Łukaszence

Białoruś kupi sprzęt wojskowy od Rosji

Wypowiedź Alaksandra Łukaszenki padła dwa dni po poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i przed mającym się odbyć 9 września spotkaniem obu przywódców w Moskwie.

Wcześniej niezależni białoruscy komentatorzy zwracali uwagę, że Białorusi brakuje środków na kupno nowoczesnej broni. Rosja będzie więc musiała ją sprzedawać na kredyt, z dużym upustem, lub część po prostu podarować.

Białoruś. Wszczęto sprawę karną wobec szefowej Związku Polaków, Andżeliki BorysAleksandr Łukaszenka może wypuścić więzionych Polaków. Ale stawia warunki

Eksperci zwracają też uwagę na fakt, że Łukaszenka wspomniał o nabyciu rosyjskiej broni 1 września, w kolejną rocznicę napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i rozpoczęcia II wojny światowej.

Więcej o: