W Afganistanie środków w szpitalach zostało na kilka dni. Polska Misja Medyczna zorganizowała aukcję

Polska Misja Medyczna zorganizowała aukcję fotografii i książek, z której dochód dostanie przekazany na pomoc medyczną dla Afganistanu. To wyjątkowa okazja do zakupu zdjęć Krzysztofa Millera z kolekcji Agencji Gazeta i wielu innych, wybitnych fotografii wykonanych przez polskich artystów podczas ich pobytu w Afganistanie.

Polscy fotografowie przekazali zdjęcia na rzecz aukcji charytatywnej Polskiej Misji Medycznej. Sprzedaż zdjęć potrwa do 17 września, cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup środków medycznych dla szpitali w Afganistanie.

Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Wśród wybranych zdjęć znalazły się kultowe obrazy uchwycone przez Krzysztofa Millera, które zdobiły niezliczone artykuły i książki o Afganistanie. W gronie artystów wspierających akcję znaleźli się również m.in. Maciej Moskwa ("Gazeta Wyborcza", "National Geographic Traveler"), Marcin Suder (Outriders), Wojciech Grzędziński (laureat World Press Photo 2011), Andrzej Meller ("National Geographic Polska") i inni. Łącznie 52 fotografie to przekrój zmian, jakie w ciągu ostatnich dekad zaszły w kraju, który nie schodzi z ust świata. Wielbiciele sztuki na aukcji znajdą również albumy "Nadal boję się krzyku" Witolda Krassowskiego, "Afganistan jest w nas" Maksymiliana Rigamonti i "Polski Afganistan" Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika z autografem.

Fotografia przekazana na aukcję Polskiej Misji MedycznejFotografia przekazana na aukcję Polskiej Misji Medycznej Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl

"Dzięki wsparciu polskich fotografów możemy pomóc Afgańczykom" 

Aukcję wspiera również Wydawnictwo Znak, przekazując 10 egzemplarzy "Modlitwy o deszcz" Wojciecha Jagielskiego z autografem autora. Reportaż jest zapisem z jedenastu podróży do Afganistanu i niezliczonych spotkań, jakie odbył z mieszkańcami kraju. Autor otwiera przed czytelnikiem złożony świat wojen, przewrotów politycznych i starć o władzę, ukazując jednocześnie dumę i siłę Afgańczyków.

- Dzięki wsparciu polskich fotografów i dziennikarzy możemy nie tylko pomóc dotkniętym tragedią Afgańczykom, ale także przybliżyć ten kraj polskim odbiorcom. Afganistan docierał do nas głównie przez środki masowego przekazu, ukazując go z perspektywy jego roli na arenie międzynarodowej. Fotografie przekazane przez reporterów to małe narracje, codzienne historie ludzi, które toczą się z dala od polityki, w cieniu dominujących nad krajobrazem łańcuchów górskich. Ale wśród wybranych zdjęć nie zabrakło też ujęć pokazujących naturalne piękno niekończących się pasm górskich - mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Fotografia przekazana na aukcję Polskiej Misji MedycznejFotografia przekazana na aukcję Polskiej Misji Medycznej Marcin Suder

Środków medycznych starczy tylko na kilka dni 

W oblężonym Kabulu dostępnych środków medycznych wystarczy tylko na kilka dni, a kraj codziennie opuszczają kolejne międzynarodowe organizacje pomocy humanitarnej. Polska Misja Medyczna zdecydowała się powrócić z pomocą do kraju, który wspierała podczas wcześniejszych misji w latach 2001-2007, i zapewnić ciągłość funkcjonowania klinik poprzez dostarczenie leków, antybiotyków i środków opatrunkowych. Dzięki doświadczeniu lokalnych współpracowników, odpowiedzialnych za weryfikację sytuacji, polska organizacja dotrze do miejsc, w których niezbędna jest natychmiastowa pomoc.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Afganistanie:

Więcej o: