Zabójca Roberta F. Kennedy'ego może wkrótce wyjść na wolność. Wstawili się za nim synowie zamordowanego

Sirhan Sirhan spędził 53 lata w więzieniu za zabójstwo senatora i kandydata na prezydenta Roberta F. Kennedy'ego. Teraz ma szansę wyjść na wolność. Decyzja należy do gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma.
Zobacz wideo Jak zachować się w trakcie zamachu bombowego?

6 czerwca 1968 roku senator Robert F. Kennedy opuszczał hotel w Los Angeles po wygranej w kalifornijskich prawyborach. Polityk startował na urząd prezydenta pięć lat po tym, jak zastrzelono jego brata Johna F. Kennedy'ego, 35. prezydenta USA. Młodszy Kennedy wychodził z hotelu tylnymi drzwiami, przez kuchnię, gdy Sirhan Sirhan trzykrotnie do niego strzelił. 24-letni wówczas Jordańczyk pochodzenia palestyńskiego twierdził, że nie pamięta zamachu na Kennedy'ego. Później, w pierwszym wywiadzie, powiedział jednak, że poczuł się zdradzony przez Kennedy'ego, gdy ten poparł Izrael w konflikcie izraelsko-arabskim.

Huragan IdaUSA. Ida zbliża się do Luizjany. To może być najmocniejszy huragan od 150 lat

Zabójca Kennedy'ego może wyjść na wolność

Sirhan został skazany na śmierć, jednak gdy w Kalifornii zakazano wykonywania tej kary, jego wyrok zamieniono w dożywotnie pozbawienie wolności. Mężczyzna 15 razy wnosił o zwolnienie warunkowe i za każdym razem mu odmawiano. Teraz po raz kolejny stanął przed komisją ds. zwolnień warunkowych, która zagłosowała za wypuszczeniem go na wolność. Stwierdzono bowiem, że 77-latek nie stanowi już zagrożenia. - Minęło ponad pół wieku. Ten młody impulsywny dzieciak, którym byłem, już nie istnieje - mówił, jak cytuje Associated Press, Sirhan.

Zwolnienie go z więzienia poparli synowie Kennedy'ego. - Naprawdę wierzę, że każdy więzień, który nie stanowi zagrożenia dla siebie lub świata, powinien zostać zwolniony - powiedział Douglas Kennedy.

Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma.

Prezydent USA Joe BidenBiden ostrzega przed kolejnym zamachem w Afganistanie. "W ciągu 24-36 godzin"

Więcej o: