USA. Ida zbliża się do Luizjany. To może być najmocniejszy huragan od 150 lat. "Modlę się"

Groźny huragan Ida zbliża się do wybrzeża Luizjany. Dotarł już do Zatoki Meksykańskiej. Podczas wirtualnego briefingu z przedstawicielami Agencji Zarządzania Kryzysowego prezydent Joe Biden wezwał mieszkańców, by zastosowali się do nakazu ewakuacji.
Zobacz wideo Huragan Dorian. Naukowcy na pokładzie łowców huraganów wlecieli w oko żywiołu

Ida znajduje się obecnie nad Zatoką Meksykańską. Towarzyszy jej wiatr o prędkości 150 km/h. Jednak, według prognoz, w momencie uderzenia w wybrzeże stanu Luizjana będzie huraganem czwartej kategorii w pięciostopniowej skali, z wiatrem w porywach do 225 km/h. Lokalne władze wydały szereg nakazów lub zaleceń ewakuacji. W Nowym Orleanie nakaz taki dotyczy wszystkich obszarów położonych poza systemem wałów przeciwpowodziowych.

HuraganHuragan https://www.star.nesdis.noaa.gov/goes/index.php / AP

Amerykańskie media informują też, że ponad 80 platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej zostało ewakuowanych, a wydobycie ropy i gazu w rejonie zmniejszyło się o połowę.

Podczas wirtualnego briefingu w Białym Domu prezydent Joe Biden poinformował, że skierował do zagrożonych stanów 500 pracowników Agencji Zarządzania Kryzysowego. Dołączą oni do dwóch tysięcy osób, które na miejscu pomagają walce z pandemią COVID-19. Luizjana jest stanem mocno dotkniętym koronawirusem - odnotowuje się tam niski poziom zaszczepienia oraz występowanie wysoko zaraźliwego wariantu Delta.

- Rozlokowaliśmy żywność, wodę, generatory i inne niezbędne środki. Ekipy energetyczne oraz telekomunikacyjne są w drodze - mówił Biden.

Prezydent USA Joe Biden Biden ostrzega przed kolejnym zamachem w Afganistanie. "W ciągu 24-36 godzin"

Ida i rocznica uderzenia huraganu Katrina

Uderzenie huraganu Ida w wybrzeże Luizjany nastąpi dokładnie w 16. rocznicę uderzenia huraganu Katrina, który spowodował śmierć ponad 1800 osób i straty w przekraczające 125 miliardów dolarów. 

Gubernator John Bel Edwards zapewnił w sobotę, że "odporni i twardzi ludzie" z Luizjany przetrwają huragan. Poinformował, że urzędnicy pracują nad znalezieniem pokoi hotelowych dla wielu ewakuowanych. - Mam nadzieję i modlę się, że nie będziemy musieli tego robić w takim stopniu - zaznaczył. Jak dodał, przewiduje się, że Ida będzie jednym z najsilniejszych huraganów, jakie nawiedziły Luizjanę od 150 lat.

John Kirby Pentagon potwierdza zabicie dwóch członków ISIS. "Atak drona zza horyzontu"

Więcej o: