Korea Północna. Media: Nowy rozkaz Kim Dzong Una. "Strzelać bezwarunkowo". ONZ reaguje

Przedstawiciele ONZ ds. praw człowieka poprosili Koreę Północną o wyjaśnienie, czy Kim Dzong Un nakazał żołnierzom strzelać do wszystkich "intruzów", którzy przekraczają jej północną granicę. Przywódca kraju miał motywować swój rozkaz sytuacją pandemiczną.
Zobacz wideo Lodowce w Arktyce topnieją. Jak zmiany wpłyną na resztę świata?

Zdjęcie rozkazu Kim Dzong Una z sierpnia 2020 roku opublikował serwis Daily NK. Zgodnie z poleceniem żołnierze mają "bezwarunkowo" strzelać do każdego, kto znajdzie się w przygranicznej strefie buforowej o długości 1-2 km. W dokumencie podkreślono, że również "intruzi" z Rosji i Chin zostaną "rozstrzelani bez wcześniejszego ostrzeżenia".

Daily NK opublikował również zdjęcie dokumentu, który określa prawo, które ma na celu "wykorzenienie reakcyjnej myśli i kultury". Ma ono na celu importowanie i dystrybuowanie zachodnich filmów, seriali czy książek. Za promowanie treści z "wrogich" krajów, takich jak Japonia czy Stany Zjednoczone, grozi kara śmierci. Nowe przepisy dotyczą także treści przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych.

Prezydent USA Joe BidenAfganistan. Odwet USA za zamach w Kabulu. "Cel został zabity"

Korea Północna. Nowy rozkaz Kim Dzong Una. ONZ interweniuje

Sprawie przygląda się komisja śledcza ONZ. "Jesteśmy zaniepokojeni polityką strzelania bez ostrzeżenia w przypadku nieuprawnionego wejścia do strefy buforowej ciągnącej się wzdłuż północnej granicy" - napisali jej przedstawiciele. Jak dodali, zaniepokoiły ich również doniesienia o karze śmierci, bez żadnego wcześniejszego postępowania sądowego. "Wolność słowa i prawo do udziału w życiu kulturalnym są gwarantowane przez międzynarodowe konwencje, jako jedne z podstawowych praw człowieka" - stwierdzono.

Talibowie na posterunku przed lotniskiem w KabuluDla sprawców zamachu w Kabulu talibowie są zbyt miękcy

Więcej o: