Korea Północna. Media: Nowy rozkaz Kim Dzong Una. "Strzelać bezwarunkowo". ONZ reaguje

Przedstawiciele ONZ ds. praw człowieka poprosili Koreę Północną o wyjaśnienie, czy Kim Dzong Un nakazał żołnierzom strzelać do wszystkich "intruzów", którzy przekraczają jej północną granicę. Przywódca kraju miał motywować swój rozkaz sytuacją pandemiczną.
Zobacz wideo Lodowce w Arktyce topnieją. Jak zmiany wpłyną na resztę świata?

Zdjęcie rozkazu Kim Dzong Una z sierpnia 2020 roku opublikował serwis Daily NK. Zgodnie z poleceniem żołnierze mają "bezwarunkowo" strzelać do każdego, kto znajdzie się w przygranicznej strefie buforowej o długości 1-2 km. W dokumencie podkreślono, że również "intruzi" z Rosji i Chin zostaną "rozstrzelani bez wcześniejszego ostrzeżenia".

Daily NK opublikował również zdjęcie dokumentu, który określa prawo, które ma na celu "wykorzenienie reakcyjnej myśli i kultury". Ma ono na celu importowanie i dystrybuowanie zachodnich filmów, seriali czy książek. Za promowanie treści z "wrogich" krajów, takich jak Japonia czy Stany Zjednoczone, grozi kara śmierci. Nowe przepisy dotyczą także treści przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych.

Korea Północna. Nowy rozkaz Kim Dzong Una. ONZ interweniuje

Sprawie przygląda się komisja śledcza ONZ. "Jesteśmy zaniepokojeni polityką strzelania bez ostrzeżenia w przypadku nieuprawnionego wejścia do strefy buforowej ciągnącej się wzdłuż północnej granicy" - napisali jej przedstawiciele. Jak dodali, zaniepokoiły ich również doniesienia o karze śmierci, bez żadnego wcześniejszego postępowania sądowego. "Wolność słowa i prawo do udziału w życiu kulturalnym są gwarantowane przez międzynarodowe konwencje, jako jedne z podstawowych praw człowieka" - stwierdzono.

Więcej o: