Watykan. Papież Franciszek abdykuje? "Więcej niż prawdopodobne"

Włoski pisarz i dziennikarz Antonio Socci w swoim artykule "Szepty w Watykanie: Konklawe wisi w powietrzu" zasugerował, że abdykacja papieża Franciszka zbliża się wielkimi krokami. Podał powody, które miałyby go do tego skłonić. Ale Socci zawsze był niechętny Franciszkowi.

Wśród powodów rzekomej rezygnacji Antonio Socci wymienił fakt, że papież kilkukrotnie mówił już w wywiadach o swojej ewentualnej abdykacji, choć nigdy nie podał możliwego terminu.

Zobacz wideo Najnowsza filmowa biografia papieża, "Francesco" rysuje intymny obraz niezwykłej posługi papieskiej

Antonio Socci jest pewny rychłej rezygnacji papieża. Powodem jest m.in. stan jego zdrowia

Według "Libero" Franciszek myśli o rezygnacji zarówno ze względu na swój wiek - 17 grudnia kończy 85 lat - jak i na problemy zdrowotne, takie jak operacja jelita grubego, którą przeszedł 4 lipca. Autorem artykułu sugerującym taki ciąg wydarzeń jest Antonio Socci, który zawsze był zagorzałym krytykiem Bergoglio - przypomina ilfattoquotidiano.it.

Grupa Afgańczyków i Afganek koczująca w Usnarzu Górnym na granicy polsko - białoruskiej.Ekspert: Jestem zdumiony. Obserwujemy polityczną grę wokół ludzi na granicy

Był mu przeciwny do tego stopnia, że kiedy Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem, Socci bezpodstawnie ocenił ten wybór jako "nieważny".

Mówiąc o wieku Franciszka, dziennikarz przypomina, że Benedykt XVI zrezygnował właśnie w wieku 85 lat.

Papież planuje kolejne podróże, nie przeszkodziła mu hospitalizacja

W Watykanie, a zwłaszcza w Domu Świętej Marty, który jest rezydencją papieża Franciszka, nic nie wskazuje na to, że poważnie myśli on o swojej rezygnacji. Przeciwnie. Niedawno Franciszek wznowił prywatne audiencje i potwierdził swoją podróż do Budapesztu od 12 do 15 września - chodzi o wyjazd na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Następnie papież uda się na Słowację z wizytą duszpasterską. Program podróży, pełen spotkań i wycieczek, ustalony jeszcze przed przyjęciem do Polikliniki Gemelli na operację jelita grubego, nie zmienił się w najmniejszym stopniu, nawet po dziesięciodniowej hospitalizacji. Jednak zdaniem publicysty Socciego możliwość rezygnacji papieża z powodów zdrowotnych jest "czymś więcej niż prawdopodobnym".

Ks. Wojciech Lemański został ukarany suspensą w sierpniu 2014 r. za podważanie nauki Kościoła w kwestiach bioetykiUsnarz Górny. Ks. Lemański próbował przekazać żywność i leki migrantom

Co prawda "prekonklawe" rozpoczęło się już w ostatnich miesiącach, ale to wcale nie znaczy, że pontyfikat Franciszka szybko dobiegnie końca. Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, że w przypadku Karola Wojtyły prekonklawe trwało całą dekadę, a w czasie jej trwania wielu kwalifikujących się kandydatów zmarło jeszcze przed papieżem - przypomina ilfattoquotidiano.it.

Więcej o: