Afganistan. Talibowie proszą Turcję o "pomoc techniczną" na lotnisku

Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie, poprosili Turcję o udzielenie im "pomocy technicznej" na lotnisku w Kabulu po tym, jak 31 sierpnia opuszczą je zachodnie siły zbrojne. Talibowie chcą jednak, żeby do tego czasu tureckie wojska opuściły Kabul - przekazało Agencji Reutera dwóch tureckich urzędników.

Na lotnisku w Kabulu w dalszym ciągu stacjonują setki żołnierzy, którzy przyjechali do Afganistanu w ramach misji NATO. Jednak już wkrótce wrócą do kraju - rozpoczęła się właśnie ich ewakuacja. 

Zobacz wideo Przedstawiciel RPO: Każda z osób w Usnarzu wniosła o ochronę międzynarodową. Powinny zostać wpuszczone

Turecki urzędnik: Talibowie zwrócili się z prośbą o wsparcie techniczne w zarządzaniu lotniskiem w Kabulu

Jak podaje Reuters, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wojska tureckie mogą pozostać na lotnisku w Kabulu, jeśli zostaną o to poproszone przez władze Afganistanu - podały w połowie sierpnia tureckie media. "Talibowie zwrócili się z prośbą o wsparcie techniczne w zarządzaniu lotniskiem w Kabulu" - wyjaśnił wysoki rangą turecki urzędnik. Podkreślił również, że z drugiej strony żądania talibów dotyczące opuszczenia Afganistanu przez wojska tureckie bardzo komplikowałyby każdą misję. - Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom bez tureckich sił zbrojnych to ryzykowna praca -  dodał. Wyjaśnił, że obecnie trwają rozmowy z talibami na ten temat. W międzyczasie zakończone zostały przygotowania do wycofania wojska. 

Ewakuacja obywateli Afganistanu, którzy współpracowali z PolskąKabul. MSZ kończy ewakuację. Dwa ostatnie samoloty wylecą do Polski

"Chcemy dobrych stosunków z Turcją, rządem tureckim i ludnością muzułmańską narodu tureckiego. Jeśli chodzi o siły tureckie stacjonujące w Afganistanie, nie potrzebujemy ich w naszym kraju, a po zakończeniu ewakuacji zabezpieczymy lotnisko sami" - powiedział we wtorek (24 sierpnia) rzecznik talibów Zabihullah Mujahid.

Ambasada USA w Kabulu. Amerykanie powinni unikać lotniska w KabuluAlert ambasady USA. Amerykanie powinni "natychmiast" opuścić lotnisko w Kabulu

Ewakuacja tureckich wojsk z Kabulu 

Rozpoczęła się ewakuacja tureckich wojsk z Kabulu, która potrwa 36 godzin. "Po różnych kontaktach i ocenie obecnej sytuacji i warunków, rozpoczęła się ewakuacja elementów [tureckich sił zbrojnych - red.]" - przekazało tureckie Ministerstwo Obrony cytowane przez telewizję Al Jazeera. Dodatkowo rzecznik prezydenta Ibrahim Kalin potwierdził prośbę talibów o pomoc techniczną i przekazał, że nadal trwają negocjacje w tej sprawie. 

Więcej o: