Litwa. NATO wyśle ekspertów ds. zwalczania zagrożeń hybrydowych ze strony Białorusi. "Cyniczna operacja"

NATO odpowiedziało na prośbę Litwy o pomoc i wyśle ekspertów do spraw zwalczania zagrożeń hybrydowych. Odpowiedź Sojuszu ma pokazać, że w tej walce nie jesteśmy sami - mówią władze w Wilnie.
Zobacz wideo Przedstawiciel RPO: Każda z osób w Usnarzu wniosła o ochronę międzynarodową. Powinny zostać wpuszczone

Szef resortu obrony Arvydas Anušauskas zaznaczył, że decyzja NATO jest ważna nie tylko z powodu agresji hybrydowej. Jest to też wyraz solidarności. - Mamy sojuszników, z którymi współpracujemy i w sytuacjach kryzysowych możemy na nich liczyć - oświadczył. Dodał, że dzięki temu NATO będzie mogło przygotować się na ewentualne incydenty. - Poważne naruszenia prawa międzynarodowego przez Białoruś mogą się powtórzyć, dlatego musimy zachować czujność i nadal ściśle współpracować - podkreślił minister obrony.

Usnarz Górny. Migranci na granicy polsko-białoruskiejJak wygląda sytuacja na granicy polsko-białoruskiej? Reportaż Gazeta.pl

"Dobrze zorganizowana, cyniczna operacja"

Z kolei szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis podziękował sojusznikom za wsparcie i solidarność w walce z przerzutem migrantów przez białorusko-litewską granicę. Zaznaczył, że sytuacji tej nie wolno nazywać "kryzysem migracyjnym". "To dobrze zorganizowana, cyniczna, hybrydowa operacja, realizowana przez Łukaszenkę za wsparcie Litwy dla Białorusinów walczących o demokratyczną przyszłość swojego państwa" - czytamy w komunikacie litewskiego MSZ.

Zespół do spraw zwalczania zagrożeń hybrydowych przybędzie na Litwę prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.

Aktywiści walczą o azylantów w UsnarzuGranica przyzwoitości i absurdu. Służby pilnują pasa trawy, a ludzie krzyczą: umieramy

"Atak hybrydowy przeciwko Litwie, Łotwie i Polsce"

W poniedziałek premierzy Litwy, Łotwy, Estonii i Polski wydali wspólne oświadczenie w związku z sytuacją na granicach. Oskarżono w nim prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów do destabilizacji państw ościennych. "Jest dla nas jasne, iż bieżący kryzys został zaplanowany i w sposób systematyczny zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wykorzystywanie imigrantów w celu zdestabilizowania sąsiadujących państw stanowi wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego i kwalifikuje się jako atak hybrydowy przeciwko Litwie, Łotwie i Polsce, a tym samym przeciwko całej Unii Europejskiej" - czytamy w dokumencie.

"Białoruś musi przyjąć pełną odpowiedzialność za osoby, którym sama zorganizowała przyjazd na swoje terytorium. Niedopuszczalnym jest, aby osoby, które przybyły na Białoruś były bezprawnie kierowane na granice zewnętrzne UE, a następnie powstrzymywane przed powrotem do swoich krajów zamieszkania. Wykorzystywanie uchodźców i imigrantów jako broni tworzy zagrożenie dla regionalnego bezpieczeństwa Unii Europejskiej i stanowi rażące naruszenie praw człowieka" - napisano.

Więcej o: