Litwa dziękuje Polsce za pomoc przy ewakuacji z Afganistanu. "Wspaniała współpraca"

Członkowie litewskiego rządu dziękują Polsce za pomoc przy ewakuacji z Afganistanu. W środę rano w Wilnie wylądowało kilkadziesiąt osób, które dzięki stronie polskiej udało się przetransportować z Kabulu.

W środę nad ranem w Wilnie wylądował samolot, którym przyleciała grupa Afgańczyków. W ich ewakuacji z Afganistanu pomogła Polska. Afgańczycy zostali przetransportowani na Litwę po przylocie na lotnisko w Warszawie.

"Pierwszych 50 afgańskich tłumaczy, którzy pomogli litewskim wojskom w Afganistanie bezpiecznie wylądowało w Wilnie o 4:20 rano. Druga grupa 50 osób jest w drodze. Wielkie podziękowania dla naszych polskich przyjaciół za pomoc i wspaniałą współpracę" - napisał po godz. 6 rano na Twitterze wiceszef MSZ Arnoldas Pranckevicius.

"Jesteśmy szczególnie wdzięczni Polsce i naszym pozostałym partnerom oraz naszym dyplomatom, którzy pomogli w nawiązaniu porozumienia z innymi krajami" - oświadczył szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.

Zobacz wideo "Możemy się spodziewać, że do naszego kraju przybędzie bardzo dużo Afgańczyków"

"Wielkie podziękowania dla polskich przyjaciół"

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w odpowiedzi na wpis wiceszefa MSZ zaznaczył, że "Polska jest zawsze gotowa pomóc naszym litewskim sąsiadom". "Jesteśmy krajem Solidarności. Dziękuję za dobrą współpracę" - dodał Przydacz.

Afgańczycy na lotnisku w KabuluPolska ewakuowała 50 Afgańczyków na prośbę Litwy

Minister obrony Arvydas Anuszauskas zapowiedział, że Afgańczycy, którzy przybyli na Litwę, otrzymają azyl. Poinformował też, że Litwa chce w najbliższych dniach ściągnąć jeszcze blisko 150 osób, które pomagały litewskim żołnierzom w Afganistanie.

We wtorek wiceminister Marcin Przydacz przekazał, że z prośbami o pomoc w ewakuacji zgłosiły się też Estonia, Łotwa, Chorwacja i Grecja.

Więcej o: