Grecja. 40-kilometrowy mur na granicy z Turcją ma powstrzymać uchodźców z Afganistanu

- Nie możemy biernie czekać na możliwe skutki przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów - przekazał Michalis Chrisochoidis, grecki minister ds. ochrony obywateli w czasie piątkowej wizyty w regionie Ewros, który graniczy z Turcją. Grecja zakończyła właśnie budowę 40-kilometrowego muru, który ma utrudnić uchodźcom przedostanie się do Grecji.

Zakończono prace nad budową 40-kilometrowego muru wzdłuż granicy Grecji i Turcji, który ma powstrzymać przedostatnie się ubiegających się o azyl uchodźców z Afganistanu - informuje CNN. "Kryzys afgański tworzy nowe problemy w sferze geopolitycznej, a jednocześnie stwarza ryzyko dla zwiększenia migracji uchodźców" - napisał Michalis Chrisochoidis w oświadczeniu informującym o zakończeniu budowy muru granicznego. I dodał, że Grecja "nie może pozostać bierna na możliwe konsekwencje".

Zobacz wideo "Możemy się spodziewać, że do naszego kraju przybędzie bardzo dużo Afgańczyków"

Grecja postawiła 40-kilometrowy mur na granicy z Turcją 

Grecki minister ds. ochrony obywateli Michalis Chrisochoidis pojawił się w piątek w regionie Ewros i przekazał, że przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie wpłynęło na zwiększenie wysiłków na rzecz ograniczenia "przepływu" migrantów. - Nie możemy biernie czekać na możliwe skutki przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów - podkreślił Chrisochoidis, argumentując w ten sposób konieczność ustawienia muru na granicy z Turcją. 

Afganistan. Specjalna jednostka policji maszeruje przez miasto Qalat w prowincji Zabul w Afganistanie.Afganistan. Szwadrony śmierci szukają współpracowników USA

Prezydent Turcji: Ta sytuacja będzie poważnym wyzwaniem dla wszystkich

BBC informuje, że odbyła się już rozmowa między premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Premier Mitsotakis przekazał, że gwałtowny wzrost liczby osób opuszczających Afganistan może stanowić "poważne wyzwanie dla wszystkich".

Z kolei Erdogan po raz kolejny wezwał Unię Europejską do udzielenia pomocy uchodźcom z Afganistanu. - Jeśli nie uda się ustanowić okresu przejściowego w Afganistanie, presja na migrację, która już osiągnęła wysoki poziom, jeszcze bardziej wzrośnie i ta sytuacja będzie poważnym wyzwaniem dla wszystkich - podsumował polityk.

 

Grecja w 2015 roku mierzyła się z ogromnym napływem migrantów z Bliskiego Wschodu. Wielu uchodźców, którzy znaleźli się w Grecji, ruszyło dalej na północ, jednak około 60 tys. z nich pozostało w kraju.

Uchodźcy w Usnarzu GórnymUsnarz Górny. Strona białoruska zabrała część uchodźców z granicy

Więcej o: