Meksyk. Huragan Grace uderzył w półwysep Jukatan. Setki ewakuowanych, 150 tys. osób bez prądu

Huragan Grace uderzył w czwartek wieczorem w meksykański półwysep Jukatan, sprowadzając ulewne deszcze i silny wiatr, który pozrywał dachy wielu domów i pozbawił prądu tysiące mieszkańców. Zaledwie kilka dni wcześniej ten sam huragan spowodował powódź na Haiti, krótko po tym, jak ten kraj dotknęło trzęsienie ziemi.

Jak podaje TVN Meteo, Grace jest huraganem pierwszej kategorii (najsłabszej) w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. W nocy z czwartku na piątek tropikalny wiatr o sile sztormowej osiągał prędkość 100 km/h i więcej. Żywioł osłabł do poziomu burzy tropikalnej, gdy minął turystyczną miejscowość Tulum i zaczął kierować się na zachód. Jednak, jak podaje amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów, kiedy Grace dotrze nad Zatokę Meksykańską, ponownie przybierze na sile i znów może stać się huraganem. W piątek Grace ma uderzyć w stan Veracruz.

Glony w Sierra National ForestToksyczne algi morskie zabiły rodzinę? Zagadkowa śmierć w Kalifornii

Huragan Grace. Żywioł przyniósł liczne zniszczenia

Huragan zniszczył wiele budynków, powalił drzewa i doprowadził do podtopień. Według gubernatora stanu Quintana Roo, Carlosa Joaquína, w czwartek ponad 300 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów w stanie Quintana Roo na półwyspie Jukatan. Gubernator przekazał Associated Press, że żywioł odciął energię 84 tys. mieszkańców w Cancun i 65 tys. w Playa del Carmen, Cozumel, Puerto Aventura i Tulum. Jeden pas autostrady między Playa del Carmen i Tulum został zablokowany przez powalony znak drogowy. Zniszczona została też stacja benzynowa. Jak zaznaczył gubernator - nie odnotowano żadnych zgonów.

Zobacz wideo „Zamach na polskie lasy" na razie zatrzymany przez Sejm. Czego miała dotyczyć zmiana?

Władze stanu Quintana Roo zapewniły schrony mieszkańcom i zarządziły ewakuację niektórych hoteli przed nadejściem huraganu. Grace ominęła popularną turystyczną miejscowość Cozumel i zeszła na brzeg na południe od Playa del Carmen. Centrum tego miasta, zwykle tętniące życiem, było zupełnie opustoszałe. Większość firm została zamknięta, ale przed nielicznymi sklepami, które pozostały czynne, ustawiły się długie kolejki mieszkańców, chcących kupić zapas żywności.

Pożary w GrecjiPremier Grecji dziękuje strażakom: Cieszymy się, że mamy ich u swojego boku

Zmiany klimatu sprawiają, że huragany są coraz silniejsze

Według aktualnej wiedzy naukowej globalne ocieplenie sprawia, że sztormy tropikalne zagrażające wybrzeżom obu Ameryk, Azji i Afryki będą częstsze i silniejsze. Cieplejsza woda oceanów jest "paliwem" dla huraganów; wyższy poziom morza zwiększa ryzyko fali sztormowej; w cieplejszym powietrzu może być więcej wilgoci, co oznacza bardziej intensywne ulewy. Według niektórych badań z powodu zmian klimatu huragany mogą też przesuwać się wolniej, co oznacza, że dany obszar jest dłużej narażony na wiatr i deszcz.

Niektóre badania naukowe wskazują, że sama liczba huraganów niekoniecznie wzrasta, ale stają się one bardziej niebezpieczne, generują większe sumy opadów, silniejsze porywy wiatru i powstają szybciej.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: