Afganistan. Protesty przeciwko talibom. Są ofiary śmiertelne

W Afganistanie kilka osób zginęło po tym, jak talibowie otworzyli ogień w kierunku protestujących w położonym na wschodzie kraju mieście Asadabad. Demonstranci domagali się zachowania tradycyjnej zielono-czerwono-czarnej afgańskiej flagi Afganistanu. Talibowie po przejęciu władzy w kraju zdecydowali o zmianie oficjalnej flagi kraju na białą z cytatami z Koranu.

Podobne protesty odbyły się także w innych miastach Afganistanu. Zorganizowano je, by uczcić rocznicę odzyskania przez kraj niezależności od Wielkiej Brytanii w roku 1919, a także aby zwrócić uwagę na narastający sprzeciw wobec talibów. Świadkowie mówią o przypadkach podarcia białej talibańskiej flagi oraz strzałach oddawanych w powietrze w celu rozpędzenia protestujących.

Talibowie przejęli kontrolę nad Afganistanem w niedzielę, po wycofaniu się sił wojskowych NATO. W tej chwili siły amerykańskie kontrolują jedynie teren lotniska w Kabulu, skąd trwa ewakuacja personelu misji dyplomatycznych oraz obywateli kilkudziesięciu krajów. Z opanowanego przez talibów kraju usiłują się wydostać również Afgańczycy, którzy współpracowali z siłami międzynarodowymi i którzy teraz obawiają się o swoje zdrowie i życie.

TalibowieAfganistan czeka kryzys. Talibowie bez dostępu do rezerw walutowych

Od momentu przejęcia kontroli nad krajem przez talibów z Kabulu ewakuowano już około 5 tysięcy osób. To zarówno obywatele krajów Zachodu jak i Afgańczycy, którzy współpracowali w ostatnich latach z żołnierzami, dyplomatami i organizacjami międzynarodowymi. Wyloty samolotów nadzorują żołnierze USA, a ewakuację prowadzi kilkanaście krajów.

Zobacz wideo Co z Afgańczykami, którzy boją się o swoje życie? Rozmowa z Janiną Ochojską

MSZ: W Afganistanie nie ma już Polaków

Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że według informacji jego resortu, w Afganistanie nie ma już żadnych Polaków. W czwartek dwoje ostatnich obywateli Polski wyleciało z Kabulu do Uzbekistanu.

Wiceminister nie wykluczył pojawienia się nowych informacji o Polakach w Afganistanie w perspektywie kolejnych godzin czy dni. - Na ten moment wszyscy Polacy, o których wiedzieliśmy, a którymi mieliśmy kontakt, wylecieli z Afganistanu i są już w większości bezpieczni - przekazał.

Pierwszy samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu przyleciał do Warszawy w środę późnym wieczorem. W czwartek przed południem drugi cywilny samolot z Afgańczykami wylądował na wojskowym lotnisku na warszawskim Okęciu. Przyleciało nim około 20 osób, które współpracowały z polską dyplomacją i wojskiem. Kolejny samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu spodziewany jest najbliższej nocy.

Ewakuacja odbywa się mostem powietrznym między Warszawą a Kabulem, przez Uzbekistan.

Więcej o: