Wiceszef MSZ: W Afganistanie nie ma już żadnych Polaków. Sytuacja może się zmienić

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że według informacji jego resortu, w Afganistanie nie ma już żadnych Polaków. W czwartek dwoje ostatnich obywateli Polski wyleciało z Kabulu do Uzbekistanu.

Wiceminister Marcin Przydacz nie wykluczył pojawienia się nowych informacji w perspektywie kolejnych godzin czy dni.

- Na ten moment wszyscy Polacy, o których wiedzieliśmy, a którymi mieliśmy kontakt, wylecieli z Afganistanu i są już w większości bezpieczni - powiedział wiceszef MSZ

Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Afganistan. Wiceszef MSZ potwierdził, że z kraju ewakuowano wszystkich obywateli Polski 

Pierwszy samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu przyleciał do Warszawy w środę późnym wieczorem. W czwartek przed południem drugi cywilny samolot z Afgańczykami wylądował na wojskowym lotnisku na warszawskim Okęciu. Przyleciało nim około 20 osób - Afgańczyków, którzy współpracowali z polską dyplomacją i wojskiem. Kolejny samolot z osobami ewakuowanymi spodziewany jest najbliższej nocy.

Ewakuacja odbywa się mostem powietrznym między Warszawą a Kabulem, przez Uzbekistan.

MSWiA: Obywateli Afganistanu zakwaterowano w ośrodku Urzędu do Spraw Cudzoziemców

Polski rząd zapewnia pełną pomoc i wsparcie dla obywateli Afganistanu, którzy współpracowali z Polskim Kontyngentem Wojskowym oraz polską dyplomacją - pisze na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z komunikatu dowiadujemy się, że osoby, które już dotarły do naszego kraju, zostały zakwaterowane w ośrodku należącym do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Mają tam zapewnioną pełną opiekę - zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi COVID-19 muszą również przejść w ośrodku kwarantannę. Szybko będą rozpatrywane wnioski o ochronę międzynarodową.

"Przez wiele lat misji afgańscy współpracownicy byli wsparciem dla polskich żołnierzy i dyplomatów. Polski Kontyngent Wojskowy zawsze mógł liczyć na ich pomoc. W związku z tym wypełniając nasze zobowiązania sojusznicze chcemy tym ludziom udzielić pomocy" - czytamy w komunikacie na stronie MSWiA.

Więcej o: