Kabul. Przejmujące obrazy z okolic lotniska w Kabulu. Przez mur podano dziewczynkę [WIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie z Kabulu, na którym widać, jak dziewczynka jest podawana przez mur żołnierzom. Do zdarzenia odniósł się brytyjski minister obrony, który zapewnił, że rodzina dziecka również została ewakuowana.
Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

W niedzielę talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Od tego momentu tysiące ludzi próbują wydostać się z kraju. Z lotniska w Kabulu samoloty należące do różnych krajów, m.in. do Polski czy USA, umożliwiają im ucieczkę. Jednak osoby te mają problem, aby dostać się na samo lotnisko. Są bowiem zatrzymywane przez talibów - w internecie pojawiają się nagrania, na których widać, jak bojownicy stosują przemoc, próbując rozpędzić tłumy.

Kolejny samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w WarszawieEwakuacja z Afganistanu. Kolejny samolot wylądował w Warszawie

Brytyjski minister: Nie możemy po prostu brać dzieci bez opieki

W mediach społecznościowych pojawiło się również wideo, na którym widać, jak dziewczynka jest podawana przez mur żołnierzowi. Jak podkreśla Reuters, nie jest jasne, czy dziecko miało w ten sposób dołączyć do rodziny na lotnisku, czy po prostu liczono, że ktoś inny zabierze je na pokład samolotu.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace odniósł się do powyższego nagrania. Podkreślił, że Wielka Brytania nie jest w stanie ewakuować dzieci bez opieki dorosłych z Afganistanu. W rozmowie ze Sky News polityk podkreślił, że dziewczynka z wideo została ewakuowana razem ze swoją rodziną.

- To jest bardzo, bardzo trudne dla tych żołnierzy, jak widać na tym materiale filmowym, aby opanować niektórych bardzo zdesperowanych, którzy po prostu chcą opuścić kraj - zaznaczył polityk.

Trzęsienie ziemi na HaitiPAH: Blisko ćwierć miliarda ludzi wymaga pomocy humanitarnej

W Afganistanie giną ludzie, tysiące czekają na ewakuację

Podczas czwartkowych obchodów Dnia Niepodległości w Asadabadzie zginęły dwie osoby, prawdopodobnie postrzelone przez talibów. Świadkowie mówią, że bojownicy otworzyli ogień w kierunku grupy osób, niosących tradycyjną zielono-czerwono-czarną flagę Afganistanu. Talibowie, po przejęciu władzy w kraju, zdecydowali o zmianie oficjalnej flagi kraju na białą zawierającą cytaty z Koranu.

W Kabulu i innych miastach pozostało nadal ponad 10 tysięcy obywateli USA, a administracja amerykańska przewiduje, że ich ewakuacja może potrwać nawet kilka tygodni. Prezydent USA Joe Biden nie wykluczył, że wojska amerykańskie pozostaną w Afganistanie po 31 sierpnia, czyli wyznaczonym wcześniej terminie ostatecznego opuszczenia kraju. Zapewnił, że misja wojskowa USA zakończy się dopiero wtedy, kiedy wszyscy obywatele Stanów Zjednoczonych zostaną ewakuowani z Afganistanu.

Od momentu przejęcia kontroli nad krajem przez talibów z Kabulu ewakuowano już około 5 tysięcy osób. To zarówno obywatele krajów Zachodu, jak i Afgańczycy, którzy współpracowali w ostatnich latach z żołnierzami, dyplomatami i organizacjami międzynarodowymi. Wyloty samolotów nadzorują żołnierze USA, a ewakuację prowadzi w sumie kilkanaście krajów, w tym także Polska.

Więcej o: