"Haiti na kolanach". Coraz gorsza sytuacja po trzęsieniu ziemi. Rośnie liczba ofiar

Na Haiti ciągle rośnie liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi. Z najnowszych informacji wynika, że nie żyje co najmniej 2 189 osób, a 12 268 jest rannych. Według UNICEF-u w trudnej sytuacji jest ponad pół miliona dzieci.

Premier kraju Ariel Henry powiedział w środę, że trzęsienie ziemi, które zabiło ponad 2000 osób na Haiti, sprawiło, że karaibski kraj "upadł na kolana".  - Zniszczona została większa część południa kraju. Żywioł po raz kolejny poddał próbie nasze siły i pokazał, jak kruche jest nasze życie - dodał.

Według informacji władz nadal 332 osoby uznaje się za zaginione. Z danych rządu wynika, że zniszczonych zostało prawie 53 tys. domów, a ponad 77 tys. jest uszkodzonych. Władze szacują, że około 650 000 osób pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Według UNICEF-u około 1,2 miliona ludzi, w tym 540 000 dzieci, zostało dotkniętych trzęsieniem ziemi o sile 7,2, które nawiedziło południowo-zachodnie Haiti w sobotę - podaje CNN. W wyniku trzęsienia zginęło co najmniej 1941 osób.

W leżącym na wybrzeżu mieście Les Cayes zbudowano tymczasowe schronienia na boisku piłkarskim. Nad Haiti przeszedł też cyklon Grace, w czasie którego spadło około 40 centymetrów deszczu. Wiele zbiorników na wodę pitną zostało najpierw uszkodzonych w wyniku trzęsienia ziemi, a potem przez tropikalną burzę.

Afgańczycy na lotnisku w Kabulu, którzy próbują uciec z kraju opanowanego przez talibów, 16 sierpnia 2021 r.Kabul. Amerykanie nie są w stanie zapewnić bezpiecznego dostępu do lotniska

- Niezliczone rodziny, które straciły wszystko w wyniku trzęsienia ziemi, żyją teraz dosłownie z nogami zanurzonymi w wodzie z powodu powodzi - powiedział, cytowany przez CNN, przedstawiciel UNICEF na Haiti.

Haiti. Świat organizuje pomoc

Stany Zjednoczone wysłały na miejsce strażackie grupy poszukiwawcze oraz helikoptery straży przybrzeżnej, a także personel medyczny. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska przeznaczyły odpowiednio 8 milionów i 3,5 miliona dolarów na pomoc dla Haiti. Akcja ratownicza na miejscu jest jednak utrudniania przez ulewne deszcze, które spowodowały lawiny błotne blokujące drogi.

Trzęsienie ziemi na HaitiHaiti. Prawie 2 tys. ofiar trzęsienia ziemi. Kraj nawiedził też cyklon

Pomoc humanitarną wysłały również władze Meksyku. Dwa wojskowe samoloty dostarczyły między innymi 15 ton żywności, leków i wody pitnej. Prezydent tego kraju Andres Manuel Lopez Obrador zapowiedział dalszą pomoc dla kraju, "który w tak krótkim czasie doświadczył tyle nieszczęścia".

Przypomnijmy, Haiti zmaga się również z kryzysem po zabójstwie prezydenta. Jovenel Moise został zamordowany w lipcu. Napastnicy wtargnęli do jego prywatnej rezydencji w Port-au-Prince i zastrzelili go. W ataku rany odniosła pierwsza dama, Martine Moise.

Więcej o: