Przedstawiciel talibów: Nie będzie systemu demokratycznego. Zdradza, kto może pełnić rolę prezydenta

- Afganistan nie stanie się demokracją. Podstawą systemu politycznego będzie szariat - zapowiedział przedstawiciel talibów Wahidullah Haszimi. Zdradził również, kto pozostanie najwyższym przywódcą politycznym i religijnym. W środę głos zabrał też prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, który zapowiedział, że planuje wrócić do kraju.

- Afganistan będzie prawdopodobnie rządzony przez radę, a najwyższym przywódcą politycznym i religijnym pozostanie mułła Hajbatullah Ahundzadeh - zapowiedział przedstawiciel talibów Wahidullah Haszimi w rozmowie z agencją Reutera. Zastrzegł jednak, że wiele kwestii dotyczących tego, jak talibowie będą rządzić Afganistanem, nie zostało jeszcze wyjaśnionych.

Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie Wybierz serwis

Ahundzadeh jest politycznym, religijnym i wojskowym przywódcą bojowników. Docelowo ma mieć trzech zastępców. Przedstawiciele talibów spotkali się w Kabulu z byłym prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem oraz byłym wiceprezydentem Abdullahem, by podjąć decyzje na temat powołania nowego rządu.

Bojownicy poinformowali także, że planują namawiać byłych pilotów i wojskowych afgańskich sił rządowych, aby dołączyli do ich ruchu. Ta rekrutacja jest w opinii Reutera niemożliwa. Agencja przypomina, że talibowie zabili w ostatnich miesiącach tysiące afgańskich żołnierzy, a ich najważniejszym celem byli wyszkoleni przez amerykańskie lotnictwo piloci. 

Zapis naszej relacji na żywo z Afganistanu: 

Talibowie w Ghazni Afganistan. Talibowie przejmują władzę w kraju. USA i Wielka Brytania zwołują szczyt G7 [RELACJA]

Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani planuje powrót do kraju. Ahmad Masud zapowiada walkę z talibami

Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani potwierdził w środę, że przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale zapowiedział, że jest w trakcie "konsultacji" w sprawie powrotu do Afganistanu.

- Chcę wrócić, bym mógł kontynuować moje wysiłki na rzecz sprawiedliwości dla Afgańczyków - mówił w transmisji na żywo na Facebooku. Twierdzi, że musiał opuścić Afganistan, by "zapobiec rozlewowi krwi i wielkiej katastrofie".

Polska dziennikarka w Afganistanie otrzymuje anonimowe groźby. 'Talibowie znajdą cię i zabiją' Polska dziennikarka w Kabulu otrzymała groźbę. "Znajdą cię i zabiją"

Głos zabrał także Ahmad Masud, afgański wojskowy, który oznajmił na łamach "Washington Post", że kontroluje część terytorium Afganistanu i zamierza walczyć z talibami. Masud zaznaczył, że przebywa w Dolinie Pandższeru. Miejsce to jest pozostaje obecnie jedynym terytorium poza kontrolą islamistów.

"Mamy zapasy amunicji i broni, które cierpliwie gromadziliśmy od czasu mojego ojca (przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego Ahmada Szaha Masuda - przyp. red), bo wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie" - napisał. Pod komendą Masud ma część afgańskich sił specjalnych.  Dodaje jednak, że bez pomocy Zachodu, szczególnie USA, jego siły szybko zostaną pokonane.

USA nie jest w stanie zapewnić bezpiecznego dostępu do lotniska w Kabulu

Pod koniec dnia Departament Stanu USA przekazał informacje, że talibowie nie dotrzymali obietnicy swobodnego dostępu Afganczyków do lotniska w Kabulu. 

"Rząd USA nie jest w stanie dłużej zapewnić bezpiecznego dostępu do lotniska w Kabulu" - przekazała w środę amerykańska ambasada w stolicy Afganistanu. Odtąd miejsca w samolotach wylatujących z Kabulu będą przydzielane w pierwszej kolejności dla osób, które szybciej pojawiły się na miejscu.

Afgańska dziewczyna ze zdjęcia. Co się z nią stało? Tajemnicza afgańska dziewczynka ze zdjęcia. Jak potoczyły się jej losy?

Według danych NATO, przy bramie lotniska cały czas panuje chaos. W środę ranionych przez tłum zostało co najmniej 17 osób. Afgańczycy nadal gromadzą się wokół lotniska, mimo komunikatów ze strony służb bezpieczeństwa, że bez paszportów i stosownych wiz, nikt nie wyleci z Afganistanu.

W piątek NATO będzie dyskutować o sytuacji w Afganistanie. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zwołał nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Paktu.

Czytaj więcej o sytuacji w Afganistanie:

Więcej o: