Glasgow. Pożar "polskiego" kościoła. Policja zatrzymała 24-letniego sprawcę

24-letni mężczyzna został zatrzymany i oskarżony o umyślne podpalenie polskiego kościoła katolickiego w Glasgow - przekazała we wtorek szkocka policja. Budynek został poważnie uszkodzony. - Chciałbym zapewnić opinię publiczną, że nie szukamy nikogo innego w związku z incydentem - mówił inspektor Kenny McDonald.

Do pożaru doszło 28 lipca 2021 roku w kościele św. Szymona przy Partick Bridge Street w Glasgow (Szkocja). Służby zostały wezwane na miejsce ok. godz. 2.50. - przekazała szkocka policja. 

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

Spłonął kościół w Glasgow. "Straszliwy cios"

Pomimo intensywnej akcji ratowniczej 30 strażaków niemal cały 163-letni budynek spłonął. Runął dach, zniszczone zostało wnętrze, po kościele zostały tylko mury. Niewykluczone, że pozostała fasada będzie wymagała rozbiórki - informował portal glasgowlive.co.uk. Nikomu nic się nie stało w związku z pożarem

Początkowo policja informowała, że pożar nie był efektem przestępstwa na tle religijnym czy z nienawiści. We wtorek 17 sierpnia pojawiła się jednak wiadomość o aresztowaniu i oskarżeniu 24-letniego sprawcy zdarzenia. Na razie nie ujawniono, jakie były motywy jego działania. 

Raymond BurkePrzeciwnik szczepień kardynał Raymond Burke trafił do szpitala z COVID-19

"Zniszczenie kościoła św. Szymona było straszliwym ciosem dla ludzi w całym Glasgow, którzy traktowali to miejsce jako duchowy dom. Wiadomość o tym, że policja aresztowała i postawiła zarzuty mężczyźnie w związku z umyślnym wznieceniem ognia w kościele, tylko spotęguje ból dla wszystkich tym dotkniętych" - czytamy na stronie Archidiecezji Glasgow na Twitterze. 

- Wiemy, że ten pożar był niszczycielski i spowodował wiele niepokoju wśród lokalnej i szerszej społeczności. Wraz z naszymi partnerami będziemy nadal wspierać nasze społeczności - przekazał inspektor Kenny McDonald. - Chciałbym zapewnić opinię publiczną, że nie szukamy nikogo innego w związku z incydentem, a funkcjonariusze będą nadal patrolować okolicę - dodał. 

Polski kościół w Glasgow 

Kościół św. Szymona został zbudowany w 1858 roku. Jak pisała "Gazeta Wyborcza" od początku II wojny światowej uczęszczali do niego żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy stacjonowali w pobliskich koszarach. Świątynia zaczęła być nazywana "polskim kościołem" a po wojnie stała się centrum polskiej społeczności zamieszkującej Glasgow. 

Kobiety protestujące w Kabulu w AfganistanieAfganistan. Pierwszy protest kobiet po przejęciu władzy przez talibów

Więcej o: