Rosja. Katastrofa samolotu wojskowego. Nie żyją trzy osoby [WIDEO]

W katastrofie lotniczej pod Moskwą zginęły trzy osoby. Podczas lotu próbnego rozbił się prototyp nowego rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-112. Według wstępnych informacji prawdopodobną przyczyną katastrofy była awaria prawego silnika.

Do wypadku doszło we wtorek rano w rejonie Kubinki pod Moskwą. Katastrofa nastąpiła podczas podejścia do lądowania. Rosyjska agencja Interfax podaje, że na pokładzie maszyny znajdowały się trzy osoby (dwóch pilotów i inżynier pokładowy) - wszyscy zginęli. 

Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

Rosja. Katastrofa lotnicza pod Moskwą. Rozbił się prototyp wojskowego samolotu Ił-112

Według rozmówców agencji Interfax, śledczy powołani do wyjaśnienia przyczyn katastrofy nie wykluczają żadnej z możliwości. Będą badać zarówno scenariusz awarii sprzętu, jak i możliwe błędy załogi.  

Ewakuacja z Afganistanu Afganistan. To zdjęcie obiegło cały świat. 640 osób na pokładzie C-17

W katastrofie rozbił się prototyp nowego rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-112. Agencja zwraca uwagę, że samolot rozbił się w odległości 1,5 km od pasu startowego. Na nagraniach z katastrofy widać, że maszyna jeszcze przed uderzeniem w ziemię znajdowała się częściowo w ogniu.

AKTUALIZACJA. Źródła agencji Interfax potwierdziły, że przed lądowaniem w prawym silniku maszyny wybuchł pożar. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna katastrofy. - Po wybuchu pożaru w prawym silniku załoga próbowała go wyłączyć i wykonać manewr podejścia zgodnie ze standardowym schematem z zakrętem w prawo. W tym celu wykonano skręt na prawą burtę - powiedziało źródło agencji.

Afganistan Talibowie ogłosili amnestię dla wszystkich pracowników rządowych

Rosja. Pierwszy lot Iła-112 miał odbyć się w 2007 r. Doszło do niego 12 lat później

Prototyp Ił-112 to pierwszy po rozpadzie Związku Radzieckiego wojskowy samolot transportowy opracowany od zera w Rosji. Maszyna miała wziąć udział w forum Army-2021, które odbędzie się w dniach do 22 do 28 sierpnia. Pierwszy lot prototypu Ił-112 odbył się 30 marca 2019 r., ale maszyna nie spełniła wymagań rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Kolejne próbne loty zostały wznowione dopiero dwa lata później - 30 marca 2021 r. Wicepremier Rosji Jurij Borysow powiedział podczas lipcowej wizyty w zakładach lotniczych, że sytuacja związana z Ił-112 "idzie w lepszą stronę".

Pierwsze prace nad samolotem Ił-112 rozpoczęły się pod koniec lat 90. Pierwszy lot zaplanowano na 2007 r., ale resort obrony musiał zamrozić program z powodu braku funduszy. Wrócono do niego dopiero w 2013 r. Prace nad maszyną wiązały się z wieloma problemami. Ił-112 jest całkowicie nową konstrukcją, w której zastosowano nowe silniki oraz zaawansowaną elektronikę. Za jego budowę odpowiada pogrążona w wielu problemach firma Iljuszyn. 

W 2017 r. prezesem firmy został Aleksiej Rogozin, syn ówczesnego wicepremiera Rosji. Rogozin nie miał wcześniej duże doświadczenia w branży lotniczej. Pracując w ministerstwie obrony, przez rok nadzorował różne inwestycje budowlane, w tym remonty lotnisk. Rogozin zapowiadał sprawne zarządzanie firmą, ale jego deklaracje nie przełożyły się na sukces. Wkrótce został zwolniony w atmosferze skandalu przez wicepremiera Jurija Borysowa. 

Więcej o: