Papież Franciszek zaapelował o pokój w Afganistanie. "Módlcie się, aby skończył się zgiełk broni"

- Przyłączam się do jednomyślnej troski o sytuację w Afganistanie. Proszę, abyście modlili się razem ze mną do Boga pokoju, aby skończył się zgiełk broni i aby można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu - mówił papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie podczas modlitwy Anioł Pański.

Papież Franciszek w niedzielę zwrócił się do osób przybyłych w południe na plac Świętego Piotra w Watykanie na modlitwę Anioł Pański. Wezwał do dialogu w celu zakończenia konfliktu w Afganistanie, aby jego mieszkańcy mogli żyć w pokoju, bezpieczeństwie oraz wzajemnym szacunku. 

Papież Franciszek zaapelował o modlitwę w intencji pokoju w Afganistanie 

- Przyłączam się do jednomyślnej troski o sytuację w Afganistanie. Proszę, abyście modlili się razem ze mną do Boga pokoju, aby skończył się zgiełk broni i aby można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu - apelował papież cytowany przez agencję Reutera

- Tylko w ten sposób umęczona ludność tego kraju - mężczyźni, kobiety, osoby starsze i dzieci - mogą wrócić do swoich domów i żyć w pokoju i bezpieczeństwie, z pełnym wzajemnym szacunkiem - dodał zwierzchnik Kościoła katolickiego

Talibowie w Afganistanie"Biden powinien się wstydzić". Brytyjskie media o triumfie talibów

Afganistan. Talibowie dotarli do Kabulu i opanowali wszystkie przejścia graniczne

W ciągu ostatnich kilkunastu dni talibom udało się przeprowadzić ofensywę na wszystkie większe miasta Afganistanu. Do wielu z nich wkraczali bez walki. Jak informowały w niedzielę światowe media, dotarli oni już na przedmieścia Kabulu. Wcześniej zajęli miasto Dżalalabad na wschodzie Afganistanu. Talibowie przejmują nie tylko terytorium, ale też sprzęt i broń pozostawione przez afgańskie i amerykańskie wojska.

Minister spraw wewnętrznych Pakistanu szejk Rashid Ahmed przekazał w niedzielę w Geo TV, że talibom udało się zająć przejście graniczne w Torkham. Z tego powodu Pakistan wstrzymał tam ruch transgraniczny. Torkham był ostatnim stanowiskiem pod kontrolą rządu.

Talibowie w KabuluAfganistan. Talibowie wkroczyli do Kabulu. Mogą przejąć stolicę bez walki

W niedzielę Amerykanie rozpoczęli ewakuację swojej ambasady w Kabulu. Część personelu została przeniesiona w tajne lokalizacje, a niektórzy pracownicy działają na lotnisku w stolicy. Ewakuację swoich placówek dyplomatycznych zapowiedziały również inne kraje. 

Tomasz Siemoniak razem z Janiną Ochojską, Radosławem Sikorskim, Bogdanem Klichem i Piotrem Łukasiewiczem skierowali do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych list otwarty w sprawie pilnej ewakuacji pracowników ambasady RP w Kabulu, afgańskich pracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz pracowników organizacji humanitarnych. Nasza bieżąca relacja z sytuacji w Afganistanie jest dostępna TUTAJ.

AfganistanTalibowie przejęli Dżalalabad. Biden wysyła dodatkowych żołnierzy

Więcej o: