Pożar na górze Epomeo na Ischii. Ogień pojawił się w nocy

Ogromny pożar wybuchł późnym wieczorem na górze Epomeo na włoskiej wyspie Ischia w Zatoce Neapolitańskiej. "Płomienie szybko rozprzestrzeniły się z Monterone do Panzy, docierając do granic z gminą Serrara Fontana" - podaje portal Repubblica.it.

Płomienie objęły roślinność za zboczu mierzącej prawie 800 metrów nad poziomem morza góry Epomeo.

Jak podaje Reppublica.it, ogień pojawił się ok. godz. 22. Strażacy natychmiast ruszyli do akcji, ale działania gaśnicze były utrudnione przez ciemność.

Włochy: Pożar na wyspie Ischia

Epomeo jest najwyższą górą na wulkanicznej wyspie Ischia. Jej duża część jest pokryta bujną zielenią, a na jej zboczach znajduje się kilka winnic. Ischia jest wyspą chętnie odwiedzaną przez turystów, m.in. z powodu gorących źródeł termalnych i bujnej roślinności.

Na południu Włoch od kilku dni panują ekstremalne upały. W tym tygodniu w stacji meteorologicznej na włoskiej Sycylii odnotowano najwyższą temperaturę w Europie - 48,8 stopnia.

Zobacz wideo Małecki: Arktyka zmienia się bardzo szybko. Nic nie dzieje się bez przyczyny

Zmiany klimatu zwiększają zagrożenie pożarami

Wzrost temperatury, wraz z nim silniejsze fale upałów i zmiana wzorców pogodowych (jak bardziej intensywne, ale rzadsze opady) to przewidywane przez badaczy skutki globalnego ocieplenia.

To sprawia, że w dotkniętych nimi regionach zwiększa się zagrożenie pożarami. Na przykład w raporcie naukowym na zlecenie australijskiego rządu oceniono, że w wielu rejonach kraju ocieplenie o 2 stopnie Celsjusza zwiększy intensywność pożarów o 25 proc., powiększy teren objęty pożarami o połowę i zmniejsza okres między pojawianiem się ognia.

W rejonach charakteryzujących się występowaniem pożarów, jak Kalifornia czy Australia, mogą być one groźniejsze niż wcześniej. Ekstremalna susza i upały pozwalają np. na powstawanie gigantycznych pożarów - pojedyncze osiągają nawet 500 tys. hektarów. Taka skala ognia jest nie do opanowania przez strażaków.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: