Angela Merkel po raz ostatni jedzie do Moskwy. Spotka się z Władimirem Putinem

W przyszły piątek kanclerz Niemiec, Angela Merkel pojedzie do Moskwy, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik niemieckiej kanclerz. Szczegóły dotyczące wizyty zostaną ujawnione dopiero na początku przyszłego tygodnia.

Z informacji, które podał Kreml, wynika, że tematem rozmów będą stosunki na linii Rosja - Niemcy oraz bieżące kwestie międzynarodowe. Jak wyjaśnia Radio Wolna Europa, do podróży dochodzi w czasie, kiedy stosunki państw są szczególnie napięte, co ma związek m.in. z zamachem Aleksieja Nawalnego w sierpniu 2020 roku i zabójstwem Zelimchana Changoszwilego w sierpniu 2019 roku w Berlinie.

Merkel ostatni raz była w Moskwie w styczniu 2020 roku. Regularnie rozmawia jednak z Władimirem Putinem przez telefon.

Dwa dni później weźmie udział w pierwszym zorganizowanym przez Kijów forum poświęconym aneksji Krymu przez Rosję. Powodem wizyty na Ukrainie jest także kwestia gazociągu Nord Stream 2. Po lipcowym porozumieniu między Niemcami a USA gazociąg  ma wkrótce zostać ukończony. Rosyjski gaz będzie docierał do Europy z pominięciem terytorium Ukrainy. Dla Kijowa oznaczałoby to wielkie straty.

To jedne z ostatnich spotkań niemieckiej kanclerz, która po 16 latach rządów i czterech kadencjach  odchodzi z polityki.

Zobacz wideo Merkel nie wytrzymała. Parsknęła po słowach Trumpa

Kanclerz Niemiec przechodzi na emeryturę

Po wrześniowych wyborach kanclerz ma definitywnie odejść z polityki. Jej następcą w CDU został Armin Laschet - kandydat na kanclerza. W polityce Merkel pracowała od 31 lat, a u władzy 16. Tygodnik "Forbes" przez dziewięć lat z rzędu przyznawał jej tytuł "najpotężniejszej kobiety świata".

Armin Laschet kandydatem na kanclerza Niemiec. Jaki wpływ na Polskę miałaby jego wygrana?

Kandydat na miejsce Angeli Merkel uważany jest za kontynuatora jej polityki, co z pewnością będzie miało wpływ na stosunki polsko-niemieckie. Zdaniem portalu Deutsche Welle, premier Nadrenii Północnej-Westfalii jest bliski polskiej tematyce. Region, którym zarządza, ma silne kontakty z naszym krajem, zarówno gospodarcze, jak i kulturalne. 

Jak podaje portal, w przeszłości miał on mówić o swoim szacunku do Polski, podkreślając zasługi "Solidarności" czy istotę naszego kraju w charakterze partnera.

Armin Laschet zwyciężył walkę na kandydata do objęcia stanowiska kanclerza NiemiecArmin Laschet kandydatem na miejsce Merkel. Co to oznacza dla Polski?

- Tak jak ważne dla zjednoczenia Europy są stosunki francusko-niemieckie, tak ważne jest również ponowne włączenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a w szczególności Polski, do tego europejskiego procesu. Często się o tym zapomina - przekazał w rozmowie z DW. 

W 2018 roku Armin Laschet wypowiadał się na temat praworządności podczas wizyty w Polsce, mówiąc, iż jest ona sprawą pomiędzy Unią Europejską a Polską i nie powinno być tematem codziennych rozmów wśród polityków.

Więcej o: