Echa "lex TVN". Nieoficjalnie: USA rozważają nałożenie sankcji na Warszawę

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień RMF, USA rozważają nałożenie na Warszawę szeregu sankcji za przyjęcie nowelizacji ustawy medialnej. Joe Biden ma nie wystosować zaproszenia dla polskiego rządu na światowy szczyt demokracji.

Stany Zjednoczone nie kryją poirytowania w związku z działaniami związanymi z przepisami zwanymi "lex TVN".  W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził "głębokie zaniepokojenie" przyjęciem przez polski Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego oraz tzw. lex TVN. "Te akty legislacyjne są sprzeczne z zasadami i wartościami, na których zbudowane są nowoczesne i demokratyczne państwa" - stwierdził amerykański dyplomata.

W wydanym oświadczeniu Antony Blinken wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy lub skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że "poczucie sprawiedliwości, może zapewnić tylko kompleksowa ustawa rozwiązująca sprawę roszczeń"

Zobacz wideo Budka do Witek: Prokuratura już prowadzi postępowanie w pani sprawie

Podkreślił, że "ustawa uderza bezpośrednio w amerykańskie inwestycje, które zapewniają wspólny rozwój i bezpieczeństwo". "Wolne i niezależne media czynią nasze demokracje silniejszymi, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym i są fundamentalne dla naszych relacji dwustronnych" - napisał sekretarz stanu USA.

Marszałek Elżbieta Witek podczas 36 Posiedzenia Sejmu IX Kadencji, 11.08.2021 r.KO zawiadomi prokuraturę o przestępstwie "Elżbiety 'Reasumpcji' Witek"

"W tej sytuacji wśród amerykańskich polityków narasta poczucie, by wobec Polski stosować daleko idące sankcje" - podaje RMF.

USA nałożą na Polskę sankcje? Możliwe trzy scenariusze

Według informacji stacji Polska może nie zostać zaproszona na grudniowy szczyt demokracji organizowany przez prezydenta Bidena. Brak udziału Polski w tym wydarzeniu oznacza, że dla Amerykanów nasz kraj nie spełnia już części kryteriów demokratycznych.

Kolejną możliwą sankcją jest zablokowanie sprzedaży czołgów Abrams - podaje RMF. USA planują zamrozić negocjacje z polskim rządem w tej sprawie. Przypomnijmy, że Polska chce kupić 250 takich pojazdów za 23 mld złotych. Politycy PiS przedstawiali zakup jako "największy w historii polskiej armii". 

Vera Jourova"Lex TVN". Vera Jourova chce europejskiej ustawy o wolności mediów

Zdecydowanie najboleśniejszą decyzją dla polskiego rządu byłyby sankcje personalne. "Miałyby zostać nałożone na prezydenta, premiera i prezesa partii rządzącej. Amerykanie biorą pod uwagę nałożenie na tych polityków zakazu wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych" - pisze RMF.

Jarosław Gowin: USA ma całą listę restrykcji wobec Polski

Jarosław Gowin, powołując się na rozmowy z rządu USA, powiedział, że przygotowywana jest już lista restrykcji wobec Polski. 

- Wiem z bezpośrednich rozmów z przedstawicielami rządu amerykańskiego, że przygotowywana jest już lista restrykcji wobec Polski na wypadek, gdyby ustawa weszła w życie - mówił w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Więcej o: